Aile Salonu

18. LGBTT Onur Haftası Sergisi
18 – 28 Haziran 2010

“Aile Salonu”, aile kavramıyla ilgili çalışan uluslararası 10 sanatçının deneyimlerini, eserlerini paylaşacağımız bir alandır. Bu alan, aile kavramının çekirdeğe sıkışmış sınırlı tanımına alternatifler sunma arzusu taşır. Parçası olmak istediğimiz ailelerin yaratılış süreçlerinde deneyim, yorum ve eleştirileriyle bize ilham veren sanatçılar; insani yaratıcı gücün sınır tanımazlığını, gündelik hayata, eve ve ailelere yansıtma çabalarını “Aile Salonu”nda bizimle paylaşacaklar. Onur Haftası “Aile Salonu”, umuyoruz ki, bizi toplumsal aile tanımını onaylamak adına sınırlandırılmış bir alana hapseden aile salonlarının aksine; kendi benzersizliğimizi kabul edişimiz ile benzersiz ailelerimizi yaratma sorumluluğunu alışımızın kutlandığı sınırsız bir alan yaratacak.

Milen Nae’ nin küratörlüğünü yaptığı sergiye katılan sanatçılar Arjantin, Azerbaycan, İtalya, Litvanya, Portekiz ve Türkiye’den. Arjantinli sanatçı Oriana Eliçabe’ nin eşcinsel ailelerin oluşumuna yasal olarak izin veren üç ülkeden 10 lezbiyen aile ile yaptığı belgesel fotoğraf çalışması ‘Lezbiyen Anneler’ ve Litvanya’ da mart ayında geçen çocukların ve gençlerin ruhsal gelişimini ve ahlaksal yapılarının korunması adına eşcinselliğin kamusal alanda dışavurumunu yasaklayan yasa dolayısıyla Litvanyalı Ugnius Gelguda’ nın ülkesinde gösterilemeyen çalışması ‘Birlikte yaşamak’, 18. LGBTT onur haftası sergisi ‘Aile Salonu’nun dikkat çeken işlerinden.

Nihal Mumcu’nun ‘Genderwear’ (toplumsal cinsiyet kılığı) adlı işi de sadece açılış günü 18 Haziran Cuma Sanatorium sivil sanat inisiyatifi çağdaş sanat galerisinde performe edilecek. Saat 19.30 ‘da açılış kokteyli ile ziyarete açılacak olan ‘Aile Salonu’ 10 gün boyunca açık olacak.

www.sanatorium.com.tr

Author: Metin Akdemir

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir