Adrasan (Çavuş Köy)

Adrasan (Çavuş Köy)

Türkiye’ nin turizm merkezi Antalya’ nın Kumluca ilçesine bağlı büyüleyici belde.

Adrasan, Antalya merkezden kemer yönüne doğru hareket edilerek 2 saatlik bir mesafede büyüleyici bir koy. Doğası muhteşem. Çam ağaçları ile çevrilmiş, sırtını beydağlarına yaslamış, kumluk plajı ve sığdan derine doğrusal ilerleyen süper temiz bir denize sahip harika bir tatil beldesi.

Adrasan ile uzun yıllar önce abimin vesilesi ile tanıştım. Bu tanışıklığım bir aşka dönüştü. Aslında bu bir klasik. Adrasan ile tanışmış çoğu kişide aynı etki oluşuyor. Öyle güzel bir yer ki, anlatmak  yetersiz kalıyor.

Ulaşım için iki farklı seçenek yazayım.

Birincisi özel aracınız ile ulaşmak için, Antalya merkezden kemer yönüne devam ediyorsunuz. Kemer’ i geçiyor ve Kumluca yönüne devam ediyorsunuz. Ortalama hızlarda 1,5 saatte varıyorsunuz. Kumluca yolu üzerinde Tekirova’ yı geçtikten sonra Adrasan (Çavuşköy) tabelasından sola giriyorsunuz. 15-20 dk bir yolculuktan sonra sahile ulaşıyorsunuz.

İkincisi ise uçak, otobüs ile Antalya merkeze geldiğinizde otogardan ilçeler terminaline gidiyorsunuz. Burada Adrasan a giden dolmuşlar var. Takribi 2-2,5 saatlik bir yolculuktan sonra kumsala ulaşıyorsunuz. Bu yolculukta 1 mola veriliyor. Fakat bu mola sadece ihtiyaç molası bu nedenle yemek veya daha uzun ihtiyaçlarınızı yolculuk öncesinde gidermeniz doğru olur. Adrasan dolmuşları oldukça rahat ve nezih. Bu bilgiyi özellikle yazıyorum. Türkiye’ nin hemen hemen her yerini dolaşmış biri olarak, özellikle turizm beldelerindeki dolmuşların veya eş değer transfer hizmetlerinin kalitesini hiç beğenmiyorum. Fakat Adrasan koop. bu konuda oldukça başarılı.

Kumsala vardığınızda konaklayacağınız bir çok irili ufaklı otel ve pansiyon var. Önceden rezervasyon yaptırmanızı önemle hatırlatırım. Özellikle sezon tarihlerinde yer bulmak güçleşiyor. Adrasanda sezon 15 nisan ve 15 eylül aralığında diyebiliriz.

Adrasan’ da konaklama için iki ana grup oluşturulabilir. Şöyle ki, kumsal boyunca sıralanmış oteller veya dere kenarında sıralanmış otel ve pansiyonlar. Göz alabildiğince uzanan altın sarısı kumsala sıfır konumlanmış bir çok irili ufaklı, lüks, salaş ekonomik pahalı bir çok otel var. Bir de denize akan derenin (kumsalın sol ucuna yakın ) boyunda sıralanmış bir çok otel ve pansiyon var. Bunlar denize yürüme mesafesinde uzaklar. Fakat hepsi doğanın içinde derenin kıyısında harika bir konumdalar. Her iki grup kendi içinde bir çok seçenek barındırıyor. Aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

http://www.adrasan.org/category/adrasan_otelleri

Benim tavsiyem ise kumsala sıfır Atıcı Hotel http://www.aticihotel.com/

Neler yapabilirsiniz; Doğa ile başbaşa bir tatil geçirebilirsiniz. Çok temiz muhteşem bir denizi var. Keyfini çıkarabilirsiniz. Treking/hiking yapabilirsiniz. Musa dağı çevresi, Gelidonya feneri, likya yolu gibi çok özel parkurlar var. Musa dağına tırmanış yapabilirsiniz. Scuba yapabilirsiniz. Beldede yerleşik bir dalış okulu mevcut. Balık avı yapabilirsiniz. Bu etkinliği yıllardır organize eden yerleşik bir organizasyon var. Deep fishing organizasyonu için bu linkten bilgi alabilirsiniz. http://www.deepfishing.com/ Tekne turları ile çevre adaları ve koyları gezebilirsiniz. Daha bir çok etkinlik ve eğlence ile tatilinizi geçirebileceğiniz harika bir yer.

Ayrıntılı bilgi için bu siteyi incelemenizde fayda var.  http://www.adrasan.org/

İyi eğlenceler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir