A Guide to Recognizing Your Saints – Did You Love Me Dad?

Dito Montiel’in biyografisinden yine kendisinin senaryolaştırıp yönettiği, içinde birçok vurucu sahneyi barındıran, seyirciye tekme tokat girişen etkileyici ilk filmi. Genç Dito ailesini ve çevresindeki her şeyi terk etmek istemektedir. Ardı ardına gelişen boğucu birçok olaydan sonra isteğini gerçekleştiren, ailesini, dostlarını, tüm çevresindekileri terk eden Dito 15 yıl sonra arkadaşı Nerf’ten telefon alır. Nerf, Dito’nun babasının çok hasta olduğunu, evine geri dönüp onu hastaneye götürmesi gerektiğini söyler. 15 yıl sonra gençliğinin geçtiği mahalleye geri dönen Dito ilk seferde babasıyla istediği etkileşimi tutturamaz. Evde, aralarında geçen tartışmadan habersiz olan gençlik aşkı Laurie, Dito’yu evden kaçmasıyla birlikte anne-babasını öldürmekle suçlar. Laurie’ye göre Dito’nun tek erkeksi yanı iki bacağı arasındaki şeydir. Onu da kuyruk misali bacak arasına alıp yıllar önce ailesini geride bırakarak kaçmıştır Dito. Laurie’nin sinir bozucu konuşması yüzünden tepesi atan Dito babasıyla tekrar konuşmaya karar verir.

Eve kesme yapılır. Dito kapıyı sertçe açarak içeri girer ve yatmakta olan hasta babasının karşısına dikilir.

Dito: Hastaneye gidiyoruz. Annem nerede? Anne! Nerede o?

Monty: Neden gitmiyorsun? Git bu evden.

Dito: Beni hiç sevdin mi?

Monty: Sana git dedim.

Dito: Baba, beni sevdin mi sevmedin mi? Bunu öğrenmek istiyorum. Hadi, yalan da olsa sevdiğini söyle. Söyle de kendimi bir paçavra gibi hissedeyim. Beni sevdin mi sevmedin mi..? Cevap versene!

Monty: Bir baba daima…

Dito: Bir baba değil! Sen!

Dito arkasını dönerek ağlamaya başlar. O sırada annesi içeri girer.

Monty: Elbette sevdim. Seni son gördüğümde söylemiştim bunu. Seni seviyorum Dito. Tamam mı? Sen benim oğlumsun. Seninle gurur duyuyorum. Ama Antonio… Ona bunu söyleyecek kimse yok.

Arabanın içine kesme yapılır. Gelip geçen arabaları görür, yolu seyrederiz. Görüntülerin üstüne Monty’nin sesi düşer. Dito’yu son gördüğü zaman söyledikleri tekrarlanır.

Monty: Yarın okula gitme. Kimliğini de al ve Mike’la birlikte Antonio’yu ziyarete gidin. Mike iyi bir çocuk.

Robert Downey Jr. ile Chazz Palminteri’nin karşılıklı döktürdükleri bu sahne filmin en önemli sahnelerinden birisidir. Eğer babanızla hassas bir ilişkiniz varsa göz yaşlarınızın biriktiği baraj kapağı ardına kadar açılacaktır.

akincetin@tramvayduragi.com

Author: Akin Cetin

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir