83. Oscar Adayları

Merak etmeden de olmuyor. 83. Oscar Adayları açıklandı. The King’s Speech 12 dalda aday olarak en fazla  adaylık alan film oldu. Onu “The Social Network“, “Black Swan” ve “The Kids are All Right” takip etti.

İşte Adaylar;

En İyi Film

The Social Network (David Fincher)

Black Swan (Darren Aronofsky)

The King’s Speech (Tom Hooper)

The Fighter (David O. Russell)

Inception (Christopher Nolan)

The Kids are All Right (Lisa Cholodenko)

127 Hours (Danny Boyle)

Toy Story 3 (Lee Unkrich)

True Grit (Ethan Coen, Joel Coen)

Winter’s Bone (Debra Granik)

En İyi Yönetmen

Darren Aronofsky, Black Swan

David O. Russell, The Fighter

Tom Hooper, The King’s Speech

David Fincher, The Social Network

Ethan Coen, Joel Coen, True Grit

En İyi Erkek Oyuncu

Javier Bardem, “Biutiful”

Jeff Bridges, “True Grit”

Colin Firth, “The King’s Speech”

Jesse Eisenberg, “The Social Network”

James Franco, “127 Hours”

En İyi Kadın Oyuncu

Annette Bening, “The Kids Are All Right”

Nicole Kidman, “Rabbit Hole”

Jennifer Lawrence, “Winter’s Bone”

Natalie Portman, “Black Swan”

Michelle Williams, “Blue Valentine”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Christian Bale, “The Fighter”

John Hawkes, “Winter’s Bone”

Jeremy Renner, “The Town”

Mark Ruffalo, “The Kids Are All Right”

Geoffrey Rush, “The King’s Speech”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Amy Adams, “The Fighter”

Helena Bonham Carter, “The King’s Speech”

Melissa Leo, “The Fighter”

Hailee Steinfeld, “True Grit”

Jacki Weaver, “Animal Kingdom”

En İyi Animasyon

How to Train Your Dragon  (Chris Sanders ve Dean DeBlois)

The Illusionist  (Sylvain Chomet)

Toy Story 3 (Lee Unkrich)

En İyi Görüntü Yönetimi

Black Swan, Matthew Libatique

Inception, Wally Pfister

The King’s Speech, Danny Cohen

The Social Network, Jeff Cronenweth

True Grit, Roger Deakins

En İyi Orijinal Senaryo

Another Year, Mike Leigh

The Fighter, Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson

Inception, Christopher Nolan

The Kids Are All Right, Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg

The King’s Speech, David Seidler

En İyi Uyarlama Senaryo

127 Hours, Danny Boyle, Simon Beaufoy

Toy Story 3, Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich

True Grit, Joel Coen, Ethan Coen

Winter’s Bone, Debra Granik, Anne Rosellini

The Social Network, Aaron Sorkin

En İyi Yabancı Film

Biutiful (Meksika)

Dogtooth (Yunanistan)

In a Better World (Danimarka)

Incendies (Kanada)

Outside the Law (Cezayir)

En İyi Uzun Belgesel

Exit through the Gift Shop (Banksy)

Gasland (Josh Fox)

Inside Job (Charles Ferguson)

Restrepo (Tim Hetherington, Sebastian Junger)

Waste Land (Lucy Walker, Karen Harley)

En İyi Kısa Belgesel

Killing in the Name

Poster Girl

Strangers No More

Sun Come Up

The Warriors of Qiugang

En İyi Sanat Yönetimi

Alice in Wonderland, Robert Stromberg, Karen O’Hara

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1, Stuart Craig, Stephenie McMillan

Inception, Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat

The King’s Speech, Eve Stewart, Judy Farr

True Grit, Jess Gonchor, Nancy Haigh

En İyi Kostüm

Alice in Wonderland, Colleen Atwood

I Am Love, Antonella Cannarozzi

The King’s Speech, Jenny Beavan

The Tempest, Sandy Powell

True Grit, Mary Zophres

En İyi Makyaj

Barney’s Version, Adrien Morot

The Way Back, Edouard F. Henriques, Gregory Funk ve Yolanda Toussieng

The Wolfman, Rick Baker ve Dave Elsey

En İyi Kurgu

Black Swan, Andrew Weisblum

The Fighter, Pamela Martin

The King’s Speech, Tariq Anwar

127 Hours, Jon Harris

The Social Network, Angus Wall ve Kirk Baxter

En İyi Müzik

How to Train Your Dragon, John Powell

Inception, Hans Zimmer

The King’s Speech, Alexandre Desplat

127 Hours, A.R. Rahman

The Social Network, Trent Reznor ve Atticus Ross

En İyi Şarkı

Coming Home (Country Strong)

I See the Light  (Tangled)

If I Rise (127 Hours)

We Belong Together (Toy Story 3)

En İyi Görsel Efekt

Alice in Wonderland, Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas ve Sean Phillips

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 Tim Burke, John Richardson, Christian Manz ve Nicolas Aithadi

Hereafter, Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski ve Joe Farrell

Inception, Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley ve Peter Bebb

Iron Man 2, Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright ve Daniel Sudick

En İyi Ses

Inception, Richard King

Toy Story 3, Tom Myers, Michael Silvers

Tron: Legacy, Gwendolyn Yates Whittle, Addison Teague

True Grit, Skip Lievsay, Craig Berkey

Unstoppable, Mark P. Stoeckinger

En İyi Ses Miksaj

Inception, Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo ve Ed Novick

The King’s Speech, Paul Hamblin, Martin Jensen ve John Midgley

Salt, Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan ve William Sarokin

The Social Network, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick ve Mark Weingarten

True Grit, Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff ve Peter F. Kurland

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir