70 80 90, Masum, Küstah, Fettan

Yeşilçam kadınlara ne yaptı, hem sadece kadınlara mı? Filmler; masum, kolayca kandırılabilen, yanlış anlamayla “kirletilen”, affedilmeyen, tokatla sindirilen, evden kovulup pavyonlara düşen bu kadınları anlatırken masumiyeti yüceltti, ama en fenası erkeği ve tuhaf bir erkekliği yüceltti. Masum kadın filmin sonunda kazandı hep, -kazanmak dediysek evinin kadını olmaya hak kazandı- yanlış anlama düzeltildi, “namuslu” olduğu ortaya çıktı. Ama bu sefer de filmin ortalarında “kazanır” gibi olan fettan kadın tokatla dışarıda bırakıldı. Sonunda “masum” da olsa “fettan” da tokadı yiyen hep kadın oldu.

Film Alin Taşçıyan, Arzu Okay, Hülya Uğur Tanrıöver, Lale Belkıs, Agah Özgüç, Ülkü Erakalın ve sinema izleyicileri ile Yeşilçam’ın kadınlarını, filmlerdeki kutsanmış erkeklik hallerini sorguluyor. Arzu Okay’ın sözleri sayesinde kısaca önemli bir şeye daha değiniliyor -filmin süresi itibariyle belki, üzerinde durmaya çok fırsat olmuyor. Arzu Okay, hayatı boyunca her yerde duvara doğru oturmak zorunda kaldığını anlatıyor dolu dolu gözleriyle. “O dönemde para kazanmak için hepimiz öyle filmler çekmek zorunda kaldık, ama olan kadınlara oldu” diyor. Neden o filmlerde oynayan erkekler duvara dönük oturmak zorunda kalmıyorlar da Arzu Okay kalıyor? “Seks furyası” (1975-1981) diye adlandırılan bu dönemin kadın oyuncularının çektiklerinden de sanırım ayrı bir film olur, olmalı da.

Kadına yönelik şiddetin korkunç boyutlarda olduğu bu ülkede birçok nesil Yeşilçam’ın kadın tokatlayan, “namus” temizleyen erkekleriyle büyüdü. Bu filmler, tek boyutlu çizilmiş masum kadın karakterler üzerinden kadını nesneleştirirken sakat bir erkeklik algısının da oluşmasına neden oldu. Her zaman romantize edilen Yeşilçam sinemasının bu yönüne bakıp ufuk açtıkları, ayrıca filmlerde yitip giden “fettan” kadın kahkahasının sesini duyurmaya uğraştıkları için ben Filmmor Kadın Kooperatifi’ne teşekkür ediyorum. Yeşilçam sinemasının toplumsal hayatımıza etkileri, kolektif bilinçaltımızdaki yeri üzerine umarım daha fazla şey izleme şansı buluruz.

Not: Fimin gösterim tarihlerini https://twitter.com/Filmmor_ ve www.filmmor.org adreslerinden takip edebilirsiniz.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir