64. Cannes Film Festivali’nde Türkiye

NURİ BİLGE CEYLAN’IN YENİ FİLMİ CANNES’DA GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

64. Cannes Film Festivali’nde, Altın Palmiye için yarışacak 20 filmin gösterim tarihi kesinleşti. 2008’de “Üç Maymun”la festivalden En İyi Yönetmen Ödülü alan Nuri Bilge Ceylan’ın “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi de Altın Palmiye için yarışacak.

Ceylan’ın son filminin galası 21 Mayıs’ta Cannes’da yapılacak. Hala konusu sır gibi saklanan filmin fotoğrafları ve fragmanı ise hafta sonu Nuri Bilge Ceylan’ın web sitesinde  yayımlandı. Film, bir komiser (Yılmaz Erdoğan), bir savcı (Taner Birsel) ve bir doktorun (Muhammet Uzuner) 12 saatlik gerilimli hikayesini anlatıyor.  Filmin çekimleri Kırıkkale yakınlarındaki Keskin kasabasında gerçekleştirildi. Senaryoda Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra Ercan Kesal ve Ebru Ceylan’ın imzası var. Görüntü yönetmeni ise yönetmenin ‘İklimler’ ve ‘Üç Maymun” filminde de çalıştığı Gökhan Tiryaki.

Eurimages tarafından desteklenen film, Bosna-Hersek ve Türkiye ortak yapımı.

ALTIN PALMİYE İÇİN 20 FİLM YARIŞACAK

64. Cannes Film Festivali, 11 Mayıs’ta ünlü Amerikalı yönetmen Woody Allen’ın, “Midnight in Paris” isimli filminin gösterimiyle açılacak.

Bu yıl festivalin jüri başkanlığını Robert de Niro yapıyor. Jüride Uma Thurman, Jude Law ve Olivier Assayas da var.

Nuri Bilge Ceylan’ın “Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin dışında, ünlü yönetmenler Terrence Malick‘in “Tree of Life” ve Pedro Almodovar‘ın “The Skin I Live In” ve Lars Von Trier‘in “Melankoli” ile Belçikalı Dardenne Kardeşler‘in “Set Me Free” filmi de Altın Palmiye adayları arasında.

Festival programının sürprizi ise Cafer Panahi ve Muhammed Resulof‘un yeni filmleri. Propaganda yapmaya hazırlandıkları gerekçesiyle altı yıl hapse mahkum edilen İranlı yönetmenler Cafer Panahi ve Muhammed Resulof’un gizlice çektikleri iki filmin son anda programa dahil edildi.

Festival sırasında, 86 uzun metrajlı film gösterilecek. Festivalin, ‘Quinzaine des realisateurs’ bölümünde 25, ‘La Semaine de la Critique’ bölümünde 7 film yarışırken, yine 34 film yarışma dışı gösterilecek. Gus Van Sant, Kim Ki-Duk ve Bruno Dumont filmleri de ‘Belirli Bir Bakış’ bölümünde izlenebilecek.

HUDUTLARIN KANUNU KLASİKLERDE

Lütfi Akad’ın 1966 yılında çektiği ”Hudutların Kanunu” adlı başyapıtı 64. Cannes Film Festivali’nde klasikler bölümünde gösterilecek. Filmin restorasyonu, Dünya Sinema Fonu’nun seçici üyeleri arasında yer alan Fatih Akın‘ın çabalarıyla yaptırıldı.

Başkanlığını ünlü Amerikalı yönetmen Martin Scorsese‘nin yaptığı Dünya Sinema Fonu 2007’de kuruldu. Fon, sinema tarihindeki önemli filmleri, gözden kaçmış yapıtları yeniden seyirciye ulaştırmayı hedefliyor. Dünya Sinema Fonu tarafından destekleme kararı verilen filmler orijinal pozitiften aktarılarak dijital olarak yenileniyor. Almanya’da yaşayan başarılı yönetmen Fatih Akın da kurumun seçici üyeleri arasında yer alıyor.

”Hudutların Kanunu” Yılmaz Güney ile Lütfi Akad’ı buluşturan ilk film olma özelliği taşıyor. Başrollerinde Yılmaz Güney, Pervin Par, Hikmet Olgun, Erol Taş ve Tuncel Kurtiz’in oynadığı filmin müzikleri Nida Tüfekçi’ye ait. Filmde, hudut boylarında kaçakçılık yapan Hıdır, köylüyü sömüren toprak ağaları, köy okulunu ateşe verecek kadar yozlaşmış zihniyetteki insanlar ve köylüyü kaçakçılığa iten, askerle karşı karşıya getiren bozuk düzen anlatılıyor.

Cannes Film Festivali’nin 2004 yılında başlattığı ve tamamını klasik filmlere ayırdığı ”Classics” bölümünde bu yıl Lütfi Akad’ın filminin yanı sıra Georges Melies, Stanley Kubrick, Roberto Rossellini, Robert De Niro, Bernardo Bertolucci, Euzhan Palcy, Jerry Schatzberg, Victor Trivas, Marcel Carne, Rainer Werner Fassbinder, Jean-Paul Rappeneau, Jean Rouch – Edgar Morin ve Elio Petri‘nin filmleri de gösterilecek.

Metin Erksan’ın ”Susuz Yaz” filmi de 2008 yılında ”Cannes Film Festivali”nin bu bölümünde yenilenmiş kopyasıyla gösterilmişti.

FESTİVALİN ”KISA FİLM” BÖLÜMÜNDE TÜRKİYE’DEN 5 FİLM VAR

Festivalde dünyadan kısa filmlerin gösterildiği resmi olmayan ”Short Film Corner” bölümünde Türkiye’den de kısa filmler var. Bu bölümde Ertuğ Tüfekçioğlu‘nun (Direk Aşk), Utku Cansu‘nun (No: 5), Mehmet Özdoğan‘ın (A Piece Of Meat), Mehmet Emrah Erkan‘ın (Herkesin Bir Şansı Daha Olmalı) ve Selin Denizli‘nin komedi türündeki (Kağıttan Cinayetler) filmleri gösterilecek.

Festival, Fransa’nın sahil kenti Cannes’da 11 – 22 Mayıs günleri arasında yapılacak.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir