50. Yılında Göç Malatya’dan Geçiyor…

Geçen sene ilki düzenlenen ve sinemaseverler tarafından yoğun ilgi ile karşılanan Malatya Film Festivali’nin bu seneki teması göç olarak belirlendi.

18-24 Kasım 2011 tarihleri arasında düzenlenecek festivalde “Göç” teması ile ilişkin film gösterimleri, göç sineması paneli, Almanya’ya göç üzerine kısa film gösterim ve söyleşileri ile Türk-Alman göçünün sinema sanatındaki durakları üzerine video sunumu yapılacak.

Göç Sineması Paneli

Almanya ve Türkiye arasında imzalanan İşçi Alımı Anlaşması’nın 50. yılında, göç olgusu 2. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin de ana teması oldu.

1950’lerde başlayan köyden kente ve Almanya’ya yaşanan ve sosyal, kültürel, politik ve ekonomik boyutları olan göç, Türkiye’de sinemacıları da etkiledi. Malatya Film Festivali, sinemamızın önemli temalarından biri haline gelen göç temasını düzenleyeceği panel ile tartışmaya açıyor.

Göç üzerine film yapmış yönetmenler, yurtdışında yaşamış ve bu olguyu tecrübe etmiş sinemacılar “Göç Sineması Paneli”nde biraraya gelecek. Kutluğ  Ataman, Ayşe Polat, Tevfik Başer ve Yrd. Doç. Dr. Özgür Yaren’in konuşmacı olarak yer alacağı panelde sinemada göçün ele alınış biçimleri, göçün sinemacının hayatına etkileri tartışılacak.

Almanya’ya Göç Üzerine Kısa Film Gösterimi ve Söyleşi

Mehmet Ünal, Almanya’daki Türk göçmen işçilerin yaşamını görsel olarak arşivleyen bir sanatçı. Ünal, 1961’den yani Almanya’ya göç başladığından beri, Türk işçilerinin iş, ev ve sosyal hayatlarını fotoğraflar ile belgeliyor. Mehmet Ünal, Malatya Uluslararası Film Festivali’ne Almanya’ya göçün farklı hallerini, biçimlerini aktardığı “Memleket Almanya” kısa filmiyle katılıyor. Sanatçı, filmin gösteriminden sonra seyircilerle bir de söyleşi yapacak.

Türk-Alman Göçünün Sinema Sanatındaki Durakları / Martina Priessner’in Video Sunumu

Türkiye’den Almanya’ya iş göçü yetmişli yılların başından itibaren iki ülke sinema sanatına da yansımaya başladı. Anlatılan hikayelere, istisnalar hariç, “Almanya’da yabancı, Türkiye’de Almancı” klişeleri damgasını vurdu. Doksanlı yılların başından itibaren ise Almanya’daki Türkiye kökenli genç sinemacılar bu hikayeleri farklı bir perspektiften anlatmaya başladı. Göçü birebir yaşamamış olan bu genç kuşak, sahip oldukları mesafeli bakış açılarını beyazperdeye yepyeni bir anlatım diliyle aktardı. Kemikleşmiş resimleri altüst eden, göçün öznelerini kurban rolünün ötesinde tanımlayan, yer yer çok güçlü yeni şiirsel bir estetiğe sahip bu eserler.

Yönetmen ve kuratör Tuncay Kulaoğlu ve Martina Priessner video sunumlarında bu değişimin farklı boyutlarını mercek altına alıyor. Terkedilen yurt, yollarda olmak, yeni bir ülkeye varış ve sılaya geri dönüş temalarından hareket eden sunum, son 30 yılda çekilen filmlerden kesitler sunarken, Almancı kavramının geçmişte ve günümüzde algılanışı üzerine tarihsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Gurbet Elde Elli Yıl Film Gösterimleri

ALMANYA’YA HOŞGELDİNİZ / ALMANYA-WILLKOMMEN IN DEUTSCHLAND – Yasemin Samdereli

KENTİN KIYILARINDA / AM RAND DER STÄDTE – Aysun Bademsoy

YURTDIŞI TURNESİ / AUSLANDSTOURNEE – Ayşe Polat

TÜRK GİBİ BAŞLA ALMAN GİBİ BİTİR / A GERMAN MIND WITH A TURKISH HEART – Murat Şeker

YEDEK MEMLEKET / WIR SITZEN IM SÜDEN- Martina Priessner

DERYA / WEITES MEER- Hakan Emre Koca

ELMA VE YUMURTA / APPLE & EI – Ahmet Taş

KONTES SOPHIA HATUN / GRÄFIN SOPHIA HATUN – Ayşe Polat

SINIRDIŞI / DER ABSCHÜBLING – Tuncay Kulaoğlu

YABANCI / FREMD – Hakan Savaş Mican

ALMANYA ACI VATAN / GERMANY BITTER LAND – Şerif Gören

GERİ DÖNMEYİ UNUTTUK / WIR HABEN VERGESSEN ZURÜCKZUKEHREN – Fatih Akın

GÜL HASAN / HASAN THE ROSE – Tuncel Kurtiz

MİSAFİR İŞÇİ BABAM / MEIN VATER DER GASTARBEITER – Yüksel Yavuz

OTOBÜS / THE BUS – Tunç Okan

POLİZEİ / POLIZEI – Şerif Gören

TÜRKLER GELİYOR / DIE TÜRKEN KOMMEN – Züli Aladağ

YER KÖMÜRÜ / TORF – WIE DIE TÜRKISCHEN GASTARBEITER NACH LOHNE KAMEN – Orhan Çalışır, Dirk Meißner

Not: Festivalin basın bülteninden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir