5. Uluslararası 2. El Kısa Film Festivali

“Elemiyoruz, Ellemiyoruz” sloganıyla yola çıkan ve daha önce en az bir kısa film festivalinden elenmiş filmlerin katılabildiği, “Uluslararası 2. El Kısa Film Festivali”, yoluna sınırları aşarak devam ediyor.

Uluslararası bir statüye kavuşan, “2. El Kısa Film Festivali”, 1-5 Mart 2011 tarihleri arasında Ankara’da 5. kez sinemaseverlerle buluşacak.

Eve hüsranla dönen kısa film tutkunlarının yüzünü güldüren “2. El Kısa Film Festivali”, 2011 yılında 5. yaşını kutlayacak. 2011’in Mart ayında izleyenlerin karşısına çıkacak olan festival, kısa film severleri yine dünya çapında film ve yönetmenlerle buluşturacak. Festival, uluslararası gösterim ve atölyeleriyle dikkat çekerken, sıradışı ve kaliteli etkinlikleriyle de diğer festivallerden ayrılacak. Yönetmen, yapımcı, oyuncu ve akademisyenlerden oluşan seçkin jüri üyelerine dünya çapında ün yapmış isimleri de katmış olan festival, katılımcılara bu değerli konuklarıyla yine film yorumlarını paylaşma fırsatı sunacak.

Festivale film başvuruları 31 Aralık 23:59’a kadar devam ediyor.

Festivalden kamuoyuna önemli bir duyuru da var;

2. El Kısa Filmler Gişeye Girmeye Hazırlanıyor

2007 yılında kurulan 2. El Kısa Film Festivali, 4 yıldır dünyanın en orijinal film festivali olarak Türkiye`de, Ankara sınırları içerisinde düzenleniyor. Festivalin temel amacı, daha önce ön elemede elenmiş kısa filmlerin hiçbir ön şart aranmaksızın festivale gönderilmesi, filmlerin festival jürisince yorumlanması ve filmler arasından “övgüye değer ” film seçilmesi yönünde gerçekleşiyor. Festivalin burada temel öğelerinden birisi olan 2.el filmlerin yeniden kazanılması 4 yıldır, 1000`nin üzerinde film için uygulandı, başarıyla 2.el filmler seyirci buluştu, film yönetmenlerinin 2.el filmleri görücüye çıktı ve yönetmenler için teselliler verildi.

Ancak festival yönetimi, öncelikle Türkiye`deki film festivallerinin kalitesinin artmasını ve sonrasında da kısa filmcilerin emeklerinin karşılığını almasını istiyor. Bu yüzden 2011 yılından itibaren, festivale gönderilen her kısa film için, festival telif hakkı ödemeye hazırlanıyor.

Kısa Film Yönetmenlerinin Suçu Ne?

Bir kısa film projesi oluşturmak, bu film için donanım ve fiziksel şartlar hazırlamak, çekmek, kurgulamak ve sonrasında filmi görücüye çıkarmak maddi yeterlilik isteyen bir uğraş. Ve kısa film çekmek sonrasında ödül almasını beklemek ise bir şans. Kısa Filmcilerin maddi bir beklenti içerisinde olmadan- ki olmaları da normal karşılanacak bir tutum- film çekmelerini ve filme harcanan emeğin bir karşılığı olması gerektiğine inanıyoruz. Bugün sayıları yüzü geçen festivaller, sadece filmleri yarıştırarak ve yarışan filmlerinden aralarından birkaç filme maddi ödül vererek “ödüllendirme” sistemi üzerinden festival yapmaktadırlar. Ancak yarışan ve sonuç alamayan diğer filmler için bir maddi dönüş olmamaktadır. Biz verilen her emeğin, gönülden de olsa bir karşılığı olması gerekliliğine inanıyoruz.

Peki, Sistem Nasıl Çalışacak?

Öncelikle festivale gönderilen her film- teknik yeterlilik kriterine -yani dev ekranda gösterilebilirlik şartına -uygun olan her film, festival programına kurayla yerleştirilecek. Festival her seans için izleyicilerden 2 lira bilet ücreti alacak. Ve bir seanslık gösterim için salona giren her izleyici için bu ücret seyirciden talep edilecek. Seans içerisinde yer alan filmlerin toplamınca, seans da elde edilen gelir, seans filmlerinin sayısına bölünecek. Örneğin, salonda 200 izleyici varsa, kişi başı 2 liradan seans geliri 400 lira olacak. Bu miktar, seans da yayınlanan film sayısına bölünecek ve her film yönetmenine bu miktar ödenecek. Yani 90 dakika- bir seans da 4 kısa film varsa, film başına 100 lira telif ödenecek. Bu ödeme yönetmenin festival başvurusu sırasında, Festivale bildirdiği banka hesap numarasına ödenecek. Festival bu sistemden herhangi bir gelir elde etmeyecek. Satılan bilet tutarının tamamı, kısa filmcilere ödenecek.

Kamuoyuna saygılarımızla…

5. Uluslararası 2. El Kısa Film Festivali

“Ön Elemede Elenmiş Film Kötü Film Değildir”

Ayrıntılı bilgi için ikincielfestivali.org

Not; Yazı festivalin basın bülteninden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir