444

Altıdan Sonra Tiyatro oyunu 444, kendi sahneleri olan Kumbaracı50’de sahneleniyor. Yiğit Sertdemir’in yazıp Gülhan Kadim ile birlikte oynadıkları 444, bir çağrı merkezinde geçiyor. Hatırlatma merkezine gelen şikâyetlerle ilgilenen bu serviste, biri işe yeni başlayan iki kişi gece mesaisindedirler. Aralarında kişisel farklılıklardan doğan gerilimli, iğneleyici konuşmaların geçtiği bu gecede, hatlarda bir sorun olur ve tüm çağrı merkezlerinin telefonları şikeyet bölümüne yönelir. Çalışanlarımız ikramiye kazanma umuduyla gelen bu yanlış çağrılarla da ilgilenir ve film anlatmaktan uçak bileti rezervasyonuna kadar tüm işleri halletmek zorunda kalırlar. Bunları yaparken de kişisel sorunlarını ortaya döker ve onları daha iyi tanımamızı sağlarlar. Ancak hatlardaki sorunun sıradan bir sorun olmayıp bir tür eylemin parçası olduğu ortaya çıkar.

Öncelikle oyunun çok doğal ve samimi bir dili var. Kumbaracı50 gibi küçük ve sıcak bir mekânda sahnelenince de tanıdığımız insanlar gözümüzün önünde laflıyorlar gibi bir durum ortaya çıkıyor. (Bu bütün izleyicilerde böyle bir his uyandırıyor olsa gerek ki bazen biraz yüksek sesle tepkilerini belirtebiliyorlar.) Oyunun başındaki espriler -belki Gülhan Kadim’in canlandırdığı karakterin sürekli yaptığı şakalar yüzünden- biraz zorlama geliyor önce, ama gittikçe çok eğlenceli bir hal alıyor oyun. Yiğit Sertdemir’in oyunculuğunun çok inandırıcı olması bu bölümlerin seyrini çok keyifli hale getiriyor. Paralel konuşmaların kolaycılığına başvurmak, biraz fazla matematiksel gibi duran metin bazen gözümüze batmıyor değil. Ama oyunun sonunda hiç didaktik olmadan verdiği mesaj ve oyundaki Fight Club göndermesinin altını doldurmasıyla övgüyü hak ediyor Yiğit Sertdemir. Aksayan yanlarına rağmen ortada heyecan verici bir oyun olduğu gerçeği değişmiyor ve Altıdan Sonra Tiyatro mutlaka takip edilmesi gereken bir grup olarak bir kenara not ediliyor.

Not: Altıdan Sonra Tiyatro’nun Kumbaracı50’de 444 ile birlikte Öldün Duydun mu, Fail-i Müşterek ve O.B.E.B oyunları devam ediyor. Ayrıntılı bilgi kumbaracı50.com‘da.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir