31. İstanbul Film Festivali Etkinlikleri

İKSV tarafından Akbank sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Film Festivali sinemaseverlere  31. yılında, filmleriyle olduğu kadar etkinlikleriyle de yoğun bir program sunacak. Festival kapsamında 15 gün boyunca film gösterimlerinin yanı sıra festivaldeki temalarla bağlantılı sinema dersleri, söyleşiler, atölye çalışmaları, konserler ve paralel etkinlikler gerçekleştirilecek.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek sinema dersleri ve söyleşilere katılmak isteyen sinemaseverler, etkinlik sabahı saat 10.00’dan itibaren etkinlik mekânlarından numaralı yer kuponu alabilirler, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’ne rezervasyon yaptırabilir. Yabancı yönetmen ve oyuncularla gerçekleştirilecek etkinliklerin tümünde konsekütif Türkçe çeviri ya da simültane çeviri yapılacak.

31. İstanbul Film Festivali’yle ilgili ayrıntılı ve güncel haberleri film.iksv.org; twitter.com/istfilmfest; facebook.com/istanbulfilmfestivali adreslerinden takip edebilirsiniz.

SİNEMA DERSLERİ

SİNEMA DERSİ:
TERENCE DAVIES “BELİRSİZLİĞİN KEYFİ VE TEHLİKELERİ”

Görselliğiyle çarpıcı, duygusal açıdan insanın içine işleyen filmleriyle tanınan İngiliz yönetmen Terence Davies, festivalin Sinema Onur Ödülü’nü almak üzere İstanbul’a geliyor. Kişisel hatıralarla şehirlerin hatıralarını bir araya getiren filmlere imza atan Terence Davies,  festival kapsamında 31 Mart Cumartesi günü saat 16.00’da Salon’da “Belirsizliğin Keyfi ve Tehlikeleri” başlıklı bir sinema dersi de verecek.

Belirsizliğin keyfi ve tehlikeleri –size gösterilen (ya da şiir ve müzik söz konusu olduğunda, size okutulan ve dinletilen) şeylerin gelecekte bir gün, bir anlatı problemini çözmek için ortaya çıkarılacak iki anlamı vardır” diyen usta yönetmen, sinema dersinde bu temel fikrinden yola çıkarak sinemaya yönelik düşüncelerini paylaşacak.

Festival takipçilerinin yakından tanıdığı Terence Davies’in 1988 yapımı filmi Distant Voices, Still Lives Uzak Sesler Durgun Yaşamlar 2006 yılında “Festivalin 25 Yılının En İyileri” bölümünde gösterilmişti. Usta yönetmenin çektiği ilk belgesel olan, Liverpool güzellemesi Of Time and the City / Zaman ve Şehre Dair ise 2009 yılında yine festival kapsamında izleyicilerle buluştu. İstanbul Film Festivali’nin açılış filmi olacak yönetmenin son filmi The Deep Blue SeaAşkın Karanlık Yüzü festivalde ayrıca ““Habertürk ile Yıllara Meydan Okuyanlar” bölümünde gösterilecek.

SİNEMA DERSİ:
MARJANE SATRAPI “NASIL SİNEMACI OLDUM”

Aslen bir masalcı olan Marjane Satrapi, İran Devrimi’nin ilk yıllarında geçen çocukluğundan yola çıkarak hikâyelendirdiği çok satan çizgi romanından uyarladığı animasyon filmi Persepolis ile dünya çapında bir ün kazandı.  Cannes Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle dönen, Fransa’nın 2008 Oscar adayı olan film, İran devletinin sert tepkisini çekmekle kalmadı, gösterime girdiği ülkelerde de tartışma yarattı. Persepolis 1-4, Broderies, Le Soupir ve Poulet aux prunes / Azrail’i Beklerken’in da dahil olduğu pek çok resimli romanıyla çizgi roman alanında da tanınmış bir isim olan Marjani Satrapi festivalin konuğu olarak İstanbul’a geliyor. Marjani Satrapi, 2 Nisan Pazartesi günü saat 16.00’da Salon’da vereceği sinema dersinde, ilham kaynaklarını, film yapımını, masal anlatımını ve bir sinemacı olarak kariyerini tartışacak.

İran’da doğan ve 1994 yılında Fransa’ya yerleşerek, modern çizgi roman çizim grubu Atelier des Vosges’a katılan Satrapi, hem Avrupa hem de İran’ın masal geleneğine hâkim olmasından faydalanarak, çizimleri ve filmlerinde masallardan, mitlerden ve efsanelerden unsurlar kullanıyor. Satrapi’nin Vincent Paronnaud ile yönettiği son filmi Chicken with Plums / Azrail’i Beklerken’in festivalde “Akbank Galaları” bölümünde gösterileceğini hatırlatalım.

SİNEMA DERSİ: CORNELIU PORUMBOIU

Romanya’nın önde gelen “Yeni Dalga” yönetmenlerinden Corneliu Porumboiu, bu senenin Altın Lale Uluslararası Yarışma jüri üyelerinden. Corneliu Porumboiu, 3 Nisan Salı günü saat 16.00’da Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde vereceği sinema dersinde, Romanyalı bir sinemacı olarak yönetmenlik deneyimlerini, günlük hayattaki mizahı, “eski dünya” ile “yeni dünya” arasındaki farkları ve sinema anlayışını paylaşacak.

Yönetmenin, 2006’da Filmekimi’nde de gösterilen, Çavuşesku’nun devrilişinin on altıncı yıldönümünde Romanya’yı sarsan bu olayın toplumsal sonuçlarını son derece mizahi ve iğneleyici bir tarzla ele aldığı ilk uzun metrajlı filmi 12.08 East Of Bucharest / Bükreş’in Doğusu,  Cannes’da en iyi ilk filme verilen Altın Kamera’yı kazanmıştı.  Romanya toplumunu nükteli bir şekilde teşhir eden, özellikle kesintisiz sekans kullanımıyla dikkat çeken Corneliu Porumboiu kariyerine 2009’da yine Cannes’da Belirli Bir Bakış ile FIPRESCI ödüllerini kazanan Politist, adjectiv ile devam etti. Corneliu Porumboiu’nun sinema dersine katılmak isteyenlerin rezervasyon yaptırması tavsiye edilir. (filmcenter@boun.edu.tr ; (212) 359-73-81)

SİNEMA DERSİ: NURİ BİLGE CEYLAN

Etkileyici görüntüleri ve insan doğasının nüanslarını yakalayan sinema anlayışı ile günümüz “auteur” sinemasının en heyecan verici yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan, festivalin bu yılki Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Başkanlığı’nı üstlenecek. Nuri Bilge Ceylan, festival kapsamında, 12 Nisan Perşembe günü saat 16.00’da Salon’da, Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü dahil dünya çapında birçok ödül kazanan, birçok ülkede “İlk 10” listelerine dahil edilen son filmi Bir Zamanlar Anadolu’dayı anlatacağı bir sinema dersi de verecek. Usta yönetmenin sinema yapmanın inceliklerini ve film yapmanın bilinmeyen yönlerin açığa çıkaracağı sinema dersinde, izleyiciler, mütevazı bir polis soruşturmasının göz kamaştırıcı bir görsellikle insanlık üzerine bir meditasyona dönüştüğü Bir Zamanlar Anadolu’da’dan gösterilecek parçalarla filmi yönetmeniyle birlikte inceleme fırsatı bulacaklar.

SÖYLEŞİLER

SÖYLEŞİ: MURATHAN MUNGAN SEVİN OKYAY’LA BULUŞUYOR

Şair-yazar, oyun ve senaryo yazarı Murathan Mungan…  Çevirmen, eleştirmen, caz ve polisiye tutkunu Sevin Okyay… Mungan ve Okyay, her şeyden önce birer sinefil. 80’li yıllarda çeşitli gazete ve dergilerde sinema yazıları yazan Murathan Mungan’ın üniversite bitirme tezi de sinema üzerine. Sevin Okyay 1975’te gazete ve dergilerde kültür-sanat yazarı olarak yola başladı; yıllarca festivalin danışma kurulunda yer aldı, katalogun çevirilerini üstlendi. Altın Lale Ulusal Yarışma jürisi başkanı Murathan Mungan ile İstanbul Film Festivali 2012 Sinema Onur Ödülü sahibi Sevin Okyay, festival kapsamında 8 Nisan Pazar günü saat 16.00’da Salon’da çok özel bir sinema sohbetinde bir araya gelerek sinema, sinefillik ve yazın dünyasının kesiştiği noktalara ışık tutacak.

SÖYLEŞİ: SİNEMADAKİ KAPLAN–WUXIA

Festivalde, uzakdoğu dövüş sanatçılarının maceralarına odaklanan, Çin tarihinden ve halk kahramanlarından esinlenen ve Çin sinemasının en çok film yapılan türü olan WuXia filmlerine özel bir bölüm ayrıldı. “Bir Çin Sinema Geleneği: WuXia” başlıklı bu bölümde, akıl almaz koreografilerin, muhteşem bir görselliğin ve kesintisiz aksiyonun başrolde olduğu bu türün en iyi örnekleri izleyicilerle buluşuyor. 2012’nin Türkiye’de Çin Kültürü Yılı olarak ilan edilmesi vesilesiyle bu bölüm paralelinde
9 Nisan Pazartesi günü saat 16.00’da Akbank Sanat’ta WuXia türünün ve Çin sinema endüstrisindeki yerinin tüm görkemi ve renkleriyle masaya yatırılacağı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

YUVARLAK MASA: “DEVRİMİN FİLMİ”
İstanbul Film Festivali’nde bu yıl, özellikle Arap Baharı üzerinden bütün dünyada gerçekleşen halk hareketlerini ve başkaldırış hikâyelerinin sinema üzerinden sorgulanacağı özel bir bölüm yer alıyor. Akademisyen ve sinemacı Alisa Lebow, docIstanbul işbirliğiyle, düzenlediği bölüm kapsamında, daha önce çekilen filmlerle günümüz devrim filmlerini bir araya getirerek son aylarda yaşanan olaylara farklı bir bakış açısı getirecek sekiz uzun metrajlı ve bir kısa metrajlı film gösterilecek.

“Devrimin Filmini Çekmek” başlıklı bölüme paralel olarak, 10 Nisan Salı günü 14.00’te Pera Müzesi Salonu’nda Alisa Lebow’un moderatörlüğünü üstleneceği ve kilit konumdaki filmciler, akademisyenler, arşivciler ve tarihçilerin katılımıyla bir yuvarlak masa tartışması düzenleniyor. Toplumsal olayları kaydeden, belgeleyen, bu olayların bilfiil içinde yer alan gizli kahramanlarla devrim, sosyal medya ve sinema tartışılacak, “devrimin filmini çekmenin” zorlukları masaya yatırılacak. Tartışmada, kayıt cihazlarının her an her yerde bulunmasıyla son ayaklanma ve devrim dalgalarının hareketli görüntülerinin akıl almaz bir çokluğa erişmesi, sosyal medyanın gücü ve biriken malzemelerin gerekli kurgularla aktarılmasının önemi de konuşulacak konular arasında.

Belgesel Sinema Uzmanı Akademisyen, Festival Belgesel Danışma Kurulu Üyesi Alisa Lebow moderatörlüğünü üstleneceği tartışmanın konuşmacıları ise şunlar: Khaled Fahmy (Tarihçi, aktivist, Mosireen Medya Kolektifi, Kahire Amerikan Üniversitesi),  Orwa Nyrabia (Şam DocBox Festivali Organizatörü, Sinemacı, Yapımcı, Arşivci), Agnès Devictor (İran sineması uzmanı, Sorbonne), Hanan Abdalla (Sinemacı, Mosireen Medya Kolektifi), Mourad Ben Cheikh (Sinemacı, Tunus) ve Andrei Zagdansky (Sinemacı, Ukrayna-ABD)

SÖYLEŞİ: “VAN DEPREMİ – YIKINTILAR ARASINDA SANAT”

İstanbul Film Festivali belgesel programınaki Bülent Öztürk’ün Van depremini konu alan belgeseli Beklemek‘ten yola çıkarak, bölgedeki güncel durumu, ilk günden itibaren yaşananların tanığı olan katılımcılarla, depremden en çok etkilenenler olarak özellikle kadın ve çocuklarla yürütülen faaliyetleri de  konuşmak  üzere 12 Nisan Perşembe günü saat 16.00’da Pera Müzesi Salon’unda bir söyleşi gerçekleştirilecek. Söyleşi öncesi Beklemek filminin gösterimi yapılacak.

Yönetmen ve Festival Belgesel Danışma Kurulu Üyesi Elif Ergezen’in moderatörlüğünü üsteleneceği “Van Depremi – Yıkıntılar Arasında Sanat” başlıklı söyleşiye, Beklemek filminin yönetmeni Bülent Öztürk’ün yanı sıra Zozan Özgökçe (VAKAD), Şennaz Uzun (Van Çocuk Evi) ve Feryal Öney (Kardeş Türküler) konuşmacı olarak katılacak. Söyleşide, deprem bölgesinde film çekerken deneyimlenenler; kadınların deprem sonrası daha şiddetli hissedilen toplumsal rolleri ve yoksullukla başa çıkmak için verdikleri mücadele, el sanatlarıyla üretime katılma çabaları; çocukların şarkılarla, resimle ve filmlerle yaşadıklarını yorumlamayı, sorgulamayı ve kendilerini bu yolla ifade etmeyi keşfedişleri gibi konular masaya yatıralacak.

Söyleşinin ardından Vanlı çocukların çektiği kısa filmler Hangi İnsan Hakları? (seçki, 10’) ve Sevdalı Bulut (canlandırma, 3’) gösterilecektir.

SÖYLEŞİ: HES’LER VE BELGESELLER

Hidro Elektrik Santral projeleriyle birlikte derelerin kullanım hakkı şirketlere devredilirken, Karadeniz vadileri şantiye alanına çevrilişi ile birlikte insanı, hayvanı ve bitkisiyle bütün yaşam biçimlerini yıkıma sürüklüyor. İstanbul Film Festivali programında belgesel bölümünde, HES projelerinin yol açtığı yıkımı ve insanların bunlara karşı verdiği mücadeleleri konu eden üç belgesel filmi yer alıyor: Bir Avuç Cesur İnsan (Rüya Arzu Köksal), Akıntıya Karşı (Umut Kocagöz ve Özlem Işıl) ve İşte Böyle (Osman Şişman ve Özlem Sarıyıldız).  Festival kapsamında 13 Nisan Cuma günü saat 16.30’da Pera Müzesi Salonu’nda belgesellerin yönetmenleri Rüya Arzu Köksal, Umut Kocagöz, Özlem Işıl, Osman Şişman ve Özlem Sarıyıldız’ın katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirilecek. Moderatörlüğünü yönetmen, akademisyen, aynı zamanda festivali Belgesel Danışma Kurulu üyesi Can Candan’ın üstlendiği söyleşide, HES karşıtı mücadelenin belgesel filmlerde nasıl işlendiğini ve toplumsal muhalefete nasıl eklemlendiğini tartışmaya açılacak. Söyleşi öncesi İşte Böyle filminin gösterimi yapılacak.

ATÖLYE ÇALIŞMASI VE KONSER

ATÖLYE ÇALIŞMASI:

NATHAN LARSON VE ERDEM HELVACIOĞLU
“SİNEMADA ÇAĞDAŞ MÜZİĞİN KULLANIMI”

Boys Don’t Cry / Erkekler Ağlamaz, Dirty Pretty Things / Kirli Tatlı Şeyler, Choke / Tıkanma, The Messenger ve Margin Call / Oyunun Sonu gibi pek çok filmin müziklerine imza atan besteci Nathan Larson ile günümüz Türk çağdaş ve elektronik müzik dünyasının önemli isimlerinden Erdem Helvacıoğlu, İstanbul Film Festivali’ne özel bir projede bir araya geldi. İkili, 11 Nisan Çarşamba günü saat 12.00’de Salon’da bir “Sinemada Çağdaş Müziğin Kullanımı” başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirecek. Çalışmada, Nathan Larson, film müziğinin sanatsal ve estetik açılarına değinirken Erdem Helvacıoğlu sinemada müzik kullanımı ve ses tasarımı, miks ve aranjörlük gibi daha teknik alanlar hakkında bilgi verecek. Etkinlikte her iki sanatçının bestelerinden örneklerin de yer alacağı küçük dinletiler de yapılacak. Atölyeye katılım ücretsizdir.

KONSER: 777

NINA PERSSON, NATHAN LARSON, ERDEM HELVACIOĞLU

Türk çağdaş, elektronik müzik dünyasının önemli isimlerinden Erdem Helvacıoğlu, birçok film müziğine imza atan besteci Nathan Larson ve birkaç kez platin albüm kazanan, Cardigans ve A Camp’in dünyaca ünlü solisti Nina Persson festival kapsamında özel bir konser için aynı sahnede buluşuyor.  777 adını kullanan ekip, 11 Nisan Çarşamba günü saat 21.00’de Salon’da başlayacak olan konserde Palindromes filminden “Aviva Pastoral”, Boys Don’t Cry filminden “The Bluest Eyes in Texas” gibi parçaların yanı sıra A Camp albümlerinden bir seçki seslendirecek. Gecede, Nina Persson, Nathan Larson ve Erdem Helvacıoğlu’nun 2012 sonlarında yayımlamayı planladığı, henüz adı konmamış albümlerinden de parçalar çalınacak. 777 konserinin biletleri Biletix satış sistemi ile Salon ve festival gişelerinden 35 TL (ayakta) ve 25 TL (öğrenci) üzerinden satın alınabilir.

GÖSTERİMLER

            FİLM GÖSTERİMİ: TRT BELGESEL ÖDÜLLERİ

TRT tarafından her sene belgesel film yapımını geliştirmek ve desteklemek amacıyla düzenlenen Belgesel Ödülleri’nde 2011 Ulusal ve Uluslararası Kategori’lerde Birincilik Ödülleri’ni kazanan iki film İstanbul Film Festivali kapsamında 11 Nisan Çarşamba günü saat 19.00’da Pera Müzesi Salonu’nda izleyiciyle buluşacak. (Bilgi için: www.trtbelgesel.com)

Uzun yıllardır Kudüs’te oturan ve çoğunlukla İsveç Ulusal Radyo ve Televizyonu için çalışan serbest gazeteci ve sinemacı Terje Carlsson’un İsrail İsrail’e Karşı adlı belgeseli, 40 yılı aşkın bir süredir devam eden işgal ve yasadışı yerleşimlere karşı duran Yahudi barış aktivistlerini konu alıyor. 2011 Uluslararası Kategori Birincilik Ödülü’nü kazanan belgeselde, Filistin topraklarının İsrail tarafından işgaline son vermeye çalışan bir büyükanne, bir haham, bir anarşist ve bir de eski asker olan dört İsraillinin hikâyesi anlatılır.

Yönetmen Mehmet Özgür Candan’ın 2011 Ulusal Kategori’de Birincilik Ödülü’nü kazanan belgeseli Geçmiş Mazi Olmadı üç askeri müdahaleye tanıklık eden, 12 Eylül’ün ardından hayatı alt üst olan Tümay’ın ve ailesinin hikayesini esas alıyor. Bir annenin, tutuklanarak cezaevine konan iki kızı ve damadının öyküsünü, doğmamış torununa mektuplar yazarak anlattığı belgesel, o dönemde kendisi gibi, çocuklarını görmek için cezaevi önlerinde yatıp kalkan binlerce annenin ortak hikayesini ele alıyor.

FİLM GÖSTERİMİ: VİCDAN FİLMLERİ

Hrant Dink Vakfı’nın 2009’dan bu yana “Gelin, Vicdanımızla Bakalım” çağrısıyla dünyanın her yerinden eli kamera tutan, amatör, profesyonel herkesi film çekmeye davet ediyor. Bu yıl, bu daveti kabul ederek kamerasını vicdanına çeviren 62 kısa film “Vicdan Filmleri” projesinin ikincisinde bir araya geldi. Başvuran, en çok 5 dakika uzunluğundaki kısa filmleri değerlendiren Arsinée Khanjian, Cüneyt Cebenoyan, Ferzan Özpetek, Hale Soygazi, Nadje Al-Ali ve Rakel Dink’ten oluşan uluslararası jürinin 18 film ilk kez İstanbul Film Festivali’nde izleyicilerle buluşacak.

Seçki kapsamında gösterilecek kısa filmler ise şunlar: O An (Erman Zambak), Sobe (Müge Manuş), Az Sonra Olacaklardan Habersiz (Serhan Mersin), Beklemek (Emre Konuk), Ayşegül İsyanda (Zeyno Pekünlü-Aylin Kuryel), Saf Kötülük (Nuray Onuk), Kayıt Dışı (Tufan Şimşekcan), Zemberek (Cengiz Güleryüz), Ufak Bölmeler (Ece Özkenel-Gözde Yetişkin), Bir Çocuğun Askerlik Anıları (Burkay Doğan), Salıncak (Bilal Çalay), Kardeşlik İstiyoruz (Özcan Vardar), Sonsuz (Taylan Sinan Yılmaz), Günler (Taner Alp), Korkuluk (Razan Akramawy), Taş (Bedirhan Sakci), Yalınayak Adalet (Özgür Demirci).

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek “Vicdan Filmleri” seçkisi, 12 Nisan Perşembe günü saat 21.30’da Pera Müzesi Solunu’nda izlenebilir. (Vicdan Filmleri’yle iglili ayrıntılı bilgi için:  www.vicdanfilmleri.org)

HİSAR KISA FİLM SEÇKİSİ 2012

İstanbul Film Festivali, her yıl olduğu gibi yılın en iyi kısa filmlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nin düzenlediği Hisar Kısa Film Seçkisi’ne bu yıl başvuru yapan 200 film arasından, sinema yazarı Senem Aytaç, yönetmen Seren Yüce, oyuncu Serra Yılmaz ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’dan oluşan jürinin seçtiği en iyi 10 kısa film festival kapsamında 15 Nisan Pazar günü saat saat 16.00’da Beyoğlu Sineması’nda gösterilecek. Hisar Kısa Film Seçkisi’nin biletleri ise Biletix satış sistemi ve festival gişelerinden 5 TL’den temin edilebilecek.

Hisar Kısa Film Seçkisi’nde gösterimi gerçekleştirilecek filmler ise şunlar: Ali Ata Bak (Orhan İnce), Ben Geldim Gidiyorum (Metin Akdemir), Bir Avlu Bir Kent (Canan Altınbulak), Dua (Tuna Balkan), Gerayiş (Çetin Baskın), In Out (Zeynep Merve Uygun), Kırmızı Alarm (Emre Akay), Sudan Korkan Adamlar (Selim Akgül, Selen Gel), Musa (Serhat Karaaslan), Tetrist (Mesrure Melis Bilgin).

AKBANK SANAT SİNEMA GÜNLERİ

Akbank Sanat Merkezi, Hollanda Konsolosluğu ve Eye Film Institute işbirliğiyle, 1974 yılında gerçekleştirdiği Mariken van Nieumegen filmi ile uluslararası alanda başarı kazanan Hollandalı usta yönetmen Jos Stelling retrospektifi düzenliyor. Retrospektif kapsamında, yönetmenin, 2 Nisan Pazartesi günü saat 14.00’te The Illusionist,  saat 18.00’de The Pointsman; 3 Nisan Salı günü saat 14.00’te No Trains No Planes; saat 18.00’de Duska adlı filmleri Akbank Sanat’ta izleyiciyle buluşacak.

AKBANK 8. KISA FİLM FESTİVALİ: ÖDÜLLÜ FİLMLER

İstanbul Film Festivali kapsamında, Akbank 8. Kısa Film Festivali’nde ödül alan filmler
12 Nisan Perşembe ve 13 Nisan Cuma günleri, saat 14.00 ve 18.00’de Akbank Sanat’ta ücretsiz olarak izleyiciyle buluşacak.

19–29 Mart tarihlerinde arasında yapılan Akbank 8. Kısa Film Festivali’nde ödül alan filmler, üç farklı kategoride festival jürisi tarafından seçildi. Yarışmalı bölüme katılan eserler, belgesel yönetmeni Emel Çelebi, kurgucu Bora Gökşingöl ve yönetmen Selim Evci’den oluşan ön eleme jüri kurulu tarafından değerlendirildi. Kurmaca jüri kurulu, yapımcı Zeynep Özbatur, oyuncu Uğur Polat, sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan, yönetmen Seren Yüce ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluştu ve En İyi Kurmaca Film’i belirledi. Akbank 8. Kısa Film Festivali’nin En İyi Belgesel Filmi’ni belirleyen jüri kurulunda ise bu yıl yazar Yekta Kopan, belgesel yönetmeni Ethem Özgüven ve Aysim Türkmen, gazeteci ve sinema yazarı Burçak Evren ve  Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer aldı.

 Not: Festivalin basın bülteninden alıntıdır.

 

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir