30. İstanbul Film Festivali Etkinlikleri

Akbank sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Film Festivali sinemaseverlere 30. yılında, filmleriyle olduğu kadar etkinlikleriyle de yoğun bir program sunuyor. Festival kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra 16 gün boyunca festivaldeki temalarla bağlantılı konserler, sinema dersleri, söyleşiler, seminerler, buluşmalar ve paralel etkinlikler de gerçekleşecek.

Akbank Sanat ve Salon’da düzenlenecek tüm sinema dersleri, söyleşiler, film gösterimleri ve konserler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu etkinliklere katılmak isteyen sinemaseverler, etkinlik sabahı saat 10.00’dan itibaren etkinlik mekanından numaralı yer kuponu alabilirler.  Pera Müzesi Sinema Salonu’nda gerçekleştirilecek film gösterimleri ve Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirilecek Hisar Kısa Film Seçkisi’nin biletleri 4 TL’den temin edilebilecek. Yabancı yönetmen ve oyuncularla gerçekleştirilecek etkinliklerin tümünde konsekütif Türkçe çeviri yapılacak.

30. İstanbul Film Festivali’yle ilgili ayrıntılı ve güncel haberleri www.iksv.org/film adresinden takip edebilirsiniz.

3 Nisan Pazar, Salon, saat 16.00

SİNEMA DERSİ: BÉLA TARR

Çağdaş sinemacılığı baştan başa etkileyen ve artık film çekmeyeceğini açıklayan efsane yönetmen Béla Tarr, sinema üzerine düşüncelerini paylaşmak üzere İstanbul Film Festivali’ne konuk oluyor. Sinemanın filozofu olarak tanınan Macar yönetmen Béla Tarr, 3 Nisan Pazar günü saat 16.00’da vereceği sinema dersi için İstanbul’a geliyor.1994 yılında çektiği 415 dakikalık efsane yapıt Şeytan Tangosu’yla uluslararası alanda tanınan Béla Tarr’ın Salon’da vereceği bu sinema dersini, ustanın kendi adıyla anılmaya başlayan orijinal tarzını dinlemek isteyenler kaçırmasın.

Béla Tarr’ın Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan kariyerinin son filmi Torino Atı / The Turin Horse, İstanbul Film Festivali’nin Sabah Gazetesi sponsorluğundaki bölümü Dünya Festivallerinden kapsamında sinemaseverlerle buluşacak.

5 Nisan Salı, Akbank Sanat, saat 20.00

ALPER MARAL’LA ‘KAHVE VE SİGARA’

Sinemanın erken dönemi sessiz filmlerinden bir seçki 5 Nisan Salı günü saat 20.00’de, piyanist Alper Maral’ın doğaçlamalarıyla seslenecek. Akbank Sanat’ta ‘Kahve ve Sigara’ başlığıyla gerçekleştirilecek etkinlikte, sessiz kısalar, bilim-kurgu, western, fantastik türlerinin ilk örnekleri, sessiz dönemden sürpriz fragmanlar perdeye yansıtılırken, güncel Türk müziğinin önemli bestecilerinden Alper Maral, görüntülere piyanosuyla eşlik edecek.

6 Nisan Çarşamba, Akbank Sanat, saat 17.00

YÖNETMEN BULUŞMASI: DERVİŞ ZAİM

Akbank Sanat, İstanbul Film Festivali’ne paralel bir etkinlikte usta yönetmen Derviş Zaim’i izleyicileriyle buluşturuyor. Son filmi Gölgeler ve Suretler ile Ulusal Altın Lale Yarışması’nda yer alacak olan usta yönetmen 6 Nisan Çarşamba günü saat 17.00’de izleyicileriyle buluşarak, sinemasından, yönetmenlik tecrübelerinden, hayatında iz bırakan filmlerden, yeni projelerinden söz edecek ve gelen soruları cevaplayacak.

7 Nisan Perşembe, Akbank Sanat, saat 19.00

SÖYLEŞİ: ATİLLA DORSAY’LA 30 YILIN İÇİNDEN FESTİVALE BAKIŞ

İstanbul Film Festivali’nin ilk gününden bugüne, festivale yakından tanıklık eden sinema eleştirmeni, yazar ve gazeteci Atilla Dorsay, 7 Nisan Perşembe akşamı saat 19.00’da sinefillere festivali anlatacak. Halen danışma kurulu üyeliğini yürüttüğü İstanbul Film Festivali’ni 30. yılında kuruluşundan bugüne içeriden bir tanık olarak paylaşacağı, Akbank Sanat’ta gerçekleştirilecek bu söyleşiyi, özellikle genç sinemaseverler kaçırmasın.

9 Nisan Cumartesi, Pera Müzesi, saat 19.00

FİLM GÖSTERİMİ: YOLLARDA

Goethe-Institut ile Anadolu Kültür’ün ortak projesi “Avrupa Edebiyatı Türkiye’de – Türk Edebiyatı Avrupa’da” kapsamında çekilen Yollarda filmi, 9 Nisan Cumartesi akşamı saat 19.00’da Pera Müzesi’nde… Sabine Küper-Büsch ve Thomas Büsch’ün 2009-2010 döneminde Türkiye ve Avrupa’yı boydan boya kat eden bir sanat turnesi sırasında çektiği film, içlerinde Elif Şafak ve Günter Grass’ın da yer aldığı, sekiz Avrupa ülkesinden birçok tanınmış yazar ile sayısız müzisyen, fotoğrafçı, yönetmen ve sanatçının, Türkiye’nin 24 iline gerçekleştirdikleri seyahati konu alıyor.

10 Nisan Pazar, Salon, saat 14.00

SÖYLEŞİ: CLAUDE LANZMANN

Festivalin Moviemax Festival sponsorluğunda düzenlenen 30. yıl özel bölümü Film Gibi 30 Yıl için Derviş Zaim’in seçtiği Shoah filminin yönetmeni Claude Lanzmann festivalin konuklarından… The New York Times’ın deyimiyle “dünyanın Holokost’a bakışını değiştiren” önde gelen isimlerden Claude Lanzmann, 10 Nisan Pazar günü saat 14.00’te, ilk gösteriminin üstünden 25 yıl geçmesine rağmen öneminden hiçbir şey kaybetmeyen, bir anıt niteliğindeki efsane filmi konuşmak üzere Salon’a konuk olacak. Gençliğinde direniş hareketinde yer almış ve bir dönem Jean Paul Sartre’la birlikte çalışmış bu efsane yönetmenin, filmin yapım süreci, ilk gösteriminden 25 yıl sonra nasıl görüldüğü, Holokost’a günümüzde nasıl bakıldığı ve unutuş kavramı hakkında görüşlerini paylaşacağı bu söyleşiyi sevenleri kaçırmasın.

10 Nisan Pazar, Salon, saat 16.30

SÖYLEŞİ: İSİMSİZ (FİLM)

İstanbul Bienali ve İstanbul Film Festivali işbirliğiyle düzenlenen İsimsiz (Film), 12. İstanbul Bienali’nin sinema alanındaki bir ön izlemesi. 30. İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen bu işbirliği, bienalin bugüne kadar görsel sanatlara yaptığı vurguyu daha geniş bir kültürel alana taşıma isteğinden doğdu. Bu bölüm kapsamında gösterilen Massillon’un yönetmeni William E. Jones ve Paris Komünü / La Commune (Paris, 1871) filminin kurgucusu, kasting direktörü ve sahne amiri Patrick Watkins, 10 Nisan Pazar günü saat 16.30’da festivalin konuğu olacak ve Salon’da, 12. İstanbul Bienali’nin eş küratörü Jens Hoffmann’la eylül ayında düzenlenecek bienal sergisinin bazı kilit kaygılarını da ortaya çıkaran bir söyleşi yapacak.

11 Nisan Pazartesi, Fulya Sanat, saat 21.00

30. YILA ÖZEL BİR DÜNYA PRÖMİYERİ: CLAIRE DENIS VE TINDERSTICKS

İstanbul Film Festivali, 30. yılında sinema ve müzik dünyasının önde gelen iki ismini bir araya getiren benzersiz bir projeye de ev sahipliği yapacak. Fransız sinemasının en özgün auteur yönetmenlerinden Claire Denis ve filmlerinde sık sık beraber çalıştığı İngiliz rock grubu Tindersticks’i aynı sahnede buluşturacak Tindersticks: “Claire Denis Film Müzikleri 1996-2009” başlıklı konser, dünyada ilk kez 30. İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek.

Claire Denis ve Tindersticks işbirliğinin 15. yıldönümü ve Tindersticks’in film müzikleri albümlerinin yayımlanışı vesilesiyle ortaya çıkan sine-konser projesinin dünya prömiyeri, İstanbul Film Festivali kapsamında, 11 Nisan Pazartesi akşamı saat 21.00’de Fulya Sanat Merkezi’nde gerçekleştiriliyor Claire Denis’nin filmlerinden görüntüler eşliğinde çok özel bir konser verecek Tindersticks, bu proje için özel olarak bestelediği parçayı da dünyada ilk kez o gece çalacak.

Bu özel konserin biletleri Biletix satış sistemi ve İKSV’den satılıyor. Konser biletleri, 19 Mart tarihinden itibaren festival biletleriyle beraber Beyoğlu’nda Atlas ve Beyoğlu ile Kadıköy’de Rexx sinemalarından temin edilebilir. Bilet fiyatları, 80 TL, 50 TL ve 30 TL (öğrenci).

İstanbul Film Festivali takipçilerinin yakından tanıdığı ve geçtiğimiz yıllarda Festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelen Claire Denis, bu yıl ayrıca Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi’nde de yer alıyor. Denis, Festivalin ikinci haftası yarışma filmlerini izlemek üzere İstanbul’da olacak. Tindersticks’in müziklerini yaptığı beş Claire Denis filmi de festivalde izleyiciyle buluşacak. “Claire Denis – Tindersticks: Müzik ve Film” başlıklı bölümde, Denis’in ilk kez Tindersticks’le çalıştığı 1996 yapımı Nenette ile Boni’nin yanı sıra Her Gün Başka Bir Bela / Trouble Every Day, Davetsiz / The Intruder, 35 Tek Rom / 35 Shots of Rum ve Beyaz İnsan / White Material adlı filmleri yer alıyor.

12 Nisan Salı, Pera Müzesi, saat 19.00

FİLM GÖSTERİMİ: ERMENİSTAN-TÜRKİYE SİNEMA PLATFORMU FİLMLERİ

Uzun dönemde Ermenistan ile Türkiye arasındaki işbirlikleri için örnek teşkil etmeyi amaçlayan, iki ülke arasında kurulan bir üretim ve iletişim inisiyatifi olan Ermenistan-Türkiye Sinema Platformu (ETSP), ilk filmlerini, 30. İstanbul Film Festivali kapsamında izleyiciyle paylaşıyor. Anadolu Kültür ve Altın Kayısı Uluslararası Film Festivali inisiyatifi işbirliğiyle çalışmalarına 2007’de başlayan ve Nisan 2009’da kurulan platform, film yapımcılarından, yönetmenlerden ve oyunculardan oluşuyor.

‘Birlikte Film Yapıyoruz’ sloganıyla yola çıkan ve iki ülkeden toplam 8 kısa filmin çekimine destek sağlayan ETSP kapsamında tamamlanan, Gülengül Altıntaş’ın Kaybolmayın Çocuklar, Altan Bal ve Canay Özden’in Kukla Tiyatrosu, Diana Kardumyan’ın Galata, Gor Baghdasaryan’ın Komşular ve  Arthur Sukiasyan’ın Güvercin Ustası adlı filmleri 12 Nisan Salı akşamı saat 19.00’da Pera Müzesi’nde gösterilecek.

12 Nisan Salı, Pera Müzesi, saat 21.30

FİLM GÖSTERİMİ: HRANT DİNK VİCDAN FİLMLERİ

Hrant Dink Vakfı’nın 2009’da yaptığı “Gelin, vicdanımızla bakalım” çağrısını kabul ederek “Vicdan Filmleri” projesinde buluşan 107 kısa film, ilk kez İstanbul Film Festivali’nde izleyicilerle buluşuyor. En uzunu beş dakika olan filmler, Costa Gavras, Georges Moustaki, Harutyun Khachatryan, İbrahim Betil, Lale Mansur, Nebahat Akkoç, Ömer Madra, Rakel Dink, Rela Mazali, Serge Avedikian, Serra Yılmaz, Vaughan Pilikian ve Yıldırım Türker’den oluşan jürinin oylarıyla seçildi. “Vicdan Filmleri” 12 Nisan Salı gecesi saat 21.30’da Pera Müzesi’nde…

13 Nisan Çarşamba, Salon, saat 10.00-18.00

SEMİNER: MICHELLE DANNER’LA ‘THE GOLDEN BOX’

Chris Rock, Gerard Butler, Penelope Cruz ve James Franco gibi önde gelen oyuncularla çalışan ödüllü oyuncu Michelle Danner’in oyuncular, yönetmenler ve senaryo yazarlarına yönelik The Golden Box semineri, İstanbul Film Festivali’nde… Sanatçılara senaryo analizi ve karakter yaratma sürecinde kullanılabilecek teknik bir rehber sunacak seminer, 13 Nisan Çarşamba günü 10.00-18.00 saatleri arasında Salon’da gerçekleştirilecek. Edgemar Sanat Merkezi’nin kurucusu Michelle Danner’ın güçlü seçimler yapılması, akılda kalacak sağlam oyunculukların sergilenmesi ve belirli araçların sinema, televizyon ve tiyatro sahnesinde kullanılması gibi konuları ele alan seminerinin katılım ücreti 100 TL. (Bilgi için: cansin@harikauygur.com)

15 Nisan Cuma, Beyoğlu Sineması, saat 16.00

HİSAR KISA FİLM SEÇKİSİ 2011

Uluslararası İstanbul Film Festivali, her yıl olduğu gibi yılın en iyi kısa filmlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi tarafından düzenlenen Hisar Kısa Film Seçkisi’ne bu yıl başvuru yapan 198 film arasından, oyuncu Tülin Özen, yönetmen kardeşler Durul Taylan ve Yağmur Taylan, sinema yazarı Murat Özer’den oluşan jürinin seçtiği “En İyi On Film”den oluşan “Hisar Kısa Film Seçkisi”nin ilk gösterimi İstanbul Film Festivali’nde kapsamında 15 Nisan Cuma saat 16.00’da Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirilecek. (Ayrıntılı bilgi için: www.mafm.boun.edu.tr; T: (212) 359 73 81)

16 Nisan Cumartesi, Akbank Sanat, saat 16.30

SÖYLEŞİ: İSTANBUL İSTANBUL

Son on yılda İstanbul, önceki elli yılda değişmediği kadar değişti; bu hıza kendi de ayak uyduramadı. Finans merkezi olma hayalinin peşinde tıkanmış bir megakent olan İstanbul’un dokusu kayboldu; geleneksel “kent” kavramının da sorgulandığı bir yere dönüştü. Mahallelerin yerini gökdelenler alıyor, Beyoğlu dönüşürken Emek Sineması yıkılmak isteniyor, lüks siteler genişlerken ormanlar hızla yok oluyor, planlanan yeni köprü kentin su havzalarını yarıyor. Farklı kollardan gelen ve devam eden değişim, Aslıhan Ünaldı’nın Son Sürat: İstanbul ve İmre Azem’in Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir belgeselleriyle festival filmlerine de yansıyor. Akademisyenler, yönetmenler ve İstanbul sevdalılarının kentin dönüşümünü, değişimin dinamiklerini ve bu durumun günlük hayatla sanata nasıl yansıdığını tartışacağı İstanbul İstanbul söyleşisi 16 Nisan Cumartesi günü saat 16.30’da Akbank Sanat’ta…

10 ve 17 Nisan Pazar, Akbank Sanat, saat 14.00

AKBANK 7. KISA FİLM FESTİVALİ: ÖDÜLLÜ FİLMLER

İstanbul Film Festivali kapsamında, Akbank 7. Kısa Film Festivali’nde ödül alan filmler 10 ve 17 Nisan Pazar günleri saat 14.00’de Akbank Sanat’ta ücretsiz olarak izleyiciyle buluşacak.

Yarışmalı bölüme katılan eserler, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Melis Behlil, yönetmen Murat Şeker ve yönetmen Melisa Önel’den oluşan ön eleme kurulu tarafından değerlendirildi. Festivalin En İyi Kurmaca Filmi’ni belirleyen jüri kurulu, fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Ebru Ceylan, oyuncu Lale Mansur, yönetmen Seyfi Teoman, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluştu. Akbank 6.Kısa Film Festivali’nin En İyi Belgesel Filmini belirleyen Belgesel Kategorisi Jüri Kurulu’nda bu yıl, bu yıl yönetmen Pelin Esmer, yönetmen Mehmet Eryılmaz, İz TV kurucularından yapımcı ve yönetmen Vedat Atasoy, yönetmen Selim Evci ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer aldı.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir