29. Uluslararası İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl altıncı kez AKBANK sponsorluğunda düzenlenen 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali için geri sayım başladı…

Festival sponsorluğunu altıncı kez AKBANK’ın üstlendiği Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin yirmi dokuzuncusu 3–18 Nisan tarihlerinde yapılacak.
Gösterdiği filmlerin niteliği ve çeşitliliğiyle önder konumunu koruyan, uluslararası sinema endüstrisinin nabzını tutan İstanbul Film Festivali bu yıl sinemaseverlere 2009  ve 2010’un yeni yapımlarının yanı sıra sinemanın unutulmaz klasikleri ve usta yönetmenlerinin başyapıtlarından seçmeler içeren 22 bölümde 57 ülkeden 243 yönetmenin 200’ün üzerinde filminden oluşan benzersiz bir program sunacak. Festival, bu yıla özel yeni bölümler, ünlü konuklar, usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri ve partilerin de olduğu dopdolu bir iki hafta vaat ediyor sinemaseverlere.
29. Uluslararası İstanbul Film Festivali,  2 Nisan Cuma akşamı Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak açılış töreniyle başlayacak.

FESTİVAL BİLETLERİ NE ZAMAN, NEREDE?

Uluslararası İstanbul Film Festivali biletleri 20 Mart Cumartesi günü satışa çıkıyor. Sinemaseverler biletlerini Beyoğlu’nda Atlas ve Yeni Rüya, Kadıköy’de Kadıköy sinemalarında açılacak gişelerden, İKSV binası (Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane, her gün 10.00-19.00 arası) ve Biletix’ten satın alabilecek.

Sinemaseverler, bu yıl da İstanbul Film Festivali’nde filmleri yine çok uygun fiyatlara izleme şansına sahip olacak. Biletlerde düşük fiyat uygulaması, iki yıldır olduğu gibi bu yıl da sürüyor: Festivalde biletler tam 10 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü için 7 TL olacak.
Hafta içi gündüz seansları ise yalnızca 3,50 TL. Akbank Galaları’nın bilet fiyatları 15 TL. Festivalin Türk Sineması bölümünde yer alan filmler için de bilet fiyatı tüm seanslarda yine 3,50 TL.

Lale Kart sahipleri her zaman olduğu gibi yine biletlerini öncelikli ve indirimli almaya devam ediyor. Üniversite ve lise öğrencileri için bu sene özel olarak çıkarılan PasoFilm! Kartı ise festival boyunca özel avantajlar sağlayacak. Festival Sponsoru AKBANK’ın Axess kart sahipleri ise (hafta içi gündüz seansları ve Türk filmleri hariç) Festival boyunca satın alacakları biletlerde %20 özel indirimden yararlanacak.

FESTİVAL SİNEMALARI

Festivalin gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Yeni Rüya, Beyoğlu, Sinepop,  Pera Müzesi, sinemaları, Kadıköy’de Kadıköy sineması ve hafta içi 16.00-19.00-21.30 seanslarıyla hafta sonları Nişantaşı CityLife Cinema (City’s) olmak üzere toplam 7 sinema salonunda gerçekleştirilecek.

YARIŞMA FİLMLERİ

Jüri başkanlığını Yeşim Ustaoğlu’nun yapacağı Ulusal Yarışma bölümünde Altın Lale için yarışacak 11 film şöyle:

•    Miraz Bezar / Ben Gördüm
•    Nesli Çölgeçen / Denizden Gelen
•    Zeki Demirkubuz / Kıskanmak
•    A. Taner Elhan / Acı Aşk
•    Yılmaz Erdoğan / Neşeli Hayat
•    Çağan Irmak / Karanlıktakiler
•    Atıl İnaç / Büyük Oyun
•    Semih Kaplanoğlu / Bal
•    Yağmur Taylan – Durul Taylan / Vavien
•    Ümit Ünal /Ses
•    Onur Ünlü / Beş Şehir

Ünlü oyuncu Klaus Maria Brandauer’in jüri başkanlığını üstlendiği Uluslararası Altın Lale için yarışacak 11 film ise:

•    Sevdiğim Her Şey / All that I Love / Jacek Borcuch
•    Matmazel Chambon / Mademoiselle Chambon / Stephane Brizé
•    Akıntıya Karşı / Undertow / Javier Fuentes-Leó
•    Orijinal Altyazılı / V.O.S. / Cesc Gay
•    Fobidilya / Phobidilia / Yoav Paz ve Doron Paz
•    Nowhere Boy /Sam Taylor Wood
•    Şeylerin Boktanlığı / The Misfortunes / Felix Van Groeningen
•    Surat / Face/ Tsai Ming-Liang
•    Annemi Öldürdüm / I Killed My Mother/ Xavier Dolan
•    Aşkın Son Mevsimi / The Last Station/ Michael Hoffman
•    Gainsbourg / Gainsbourg (Vie Heroique)/ Joann Sfar

Filmler ve programla ilgili ayrıntılı bilgi için; www.iksv.org

Not; Yazı Festival Basın Bülteni kaynak alınarak oluşturulmuştur.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

3 Comments

 1. Emek Sineması’nın olmadığı bir film festivali olur mu?

 2. 29.Uluslararası İstanbul Film Festivali için bilet alıyim dedim, girenin çıkanın haddi hesabı belli değil. Biletix zaten işlem parası koyuyor bi de haftaiçi 19 ve 21.30 seanslarına da indirimli bilet kesmiyor (bunu da şikayet amaçlı aradığımda öğrendim). Gişedeki adamın da hiçibişiden haberi yok, sistemde hata var zannediyor. Parasında değilim ama insanı aptal yerine koymaları saçmalık. Festival sayesinde bayaa kazanıyolar ve böyle yaparak müşteri kaybediyolar. İnternet sitesinde duyurduklarını söylüyolar ama ben böyle bi bilgiye rastlamadım.
  Taa Taksime gidip İKSV gişesinden almıyim dedim, şimdi de iki katı para verdim.

  (bu yorumumu başka sitelerde de payşatım çünkü herkesin bu durumun farkında olmasını ve madur olmamasını istiyorum)

 3. 29.Uluslararası İstanbul Film Festivali için bilet alıyim dedim, girenin çıkanın haddi hesabı belli değil. Biletix zaten işlem parası koyuyor bi de haftaiçi 19 ve 21.30 seanslarına da indirimli bilet kesmiyor (bunu da şikayet amaçlı aradığımda öğrendim). Gişedeki adamın da hiçibişiden haberi yok, sistemde hata var zannediyor. Parasında değilim ama insanı aptal yerine koymaları saçmalık. Festival sayesinde bayaa kazanıyolar ve böyle yaparak müşteri kaybediyolar. İnternet sitesinde duyurduklarını söylüyolar ama ben böyle bi bilgiye rastlamadım.
  Taa Taksime gidip İKSV gişesinden almıyim dedim, şimdi de iki katı para verdim.
  (bu yorumumu başka sitelerde de payşatım çünkü herkesin bu durumun farkında olmasını ve madur olmamasını istiyorum)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir