22. Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali

08 – 14 Kasım 2010

Yıllardan beri, farklı kıtalardan, farklı dillerden, farklı sesleri bir araya getirmeyi başaran “İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali”, kısa film alanında ülkemizdeki en uzun soluklu organizasyon olarak öne çıkıyor.

Tüm sinemaseverlerin sabırsızlıkla bekledikleri ve büyük ilgi gösterdikleri bu etkinlik, sinema sanatı kapsamında kısa zamanda çok şey anlatma temeline dayanan ve yönetmenlerinin yeteneklerini en özgün biçimde yansıtmalarına olanak tanıyan kısa filmi desteklemek, ulusal ve uluslararası alanda genç yönetmenlerin seslerini duyurmalarına ortam hazırlamak amacıyla düzenleniyor.

“İstanbul Uluslararası Kısa Film Festival”nde bu yıl ”Kurmaca Filmler”, “Canlandırma Filmler”, “Belgesel Filmler” ve “Deneysel Filmler” başlıkları altında çeşitli ülkelerden 182 film gösterilecek. 2010 Cannes Film Festivali’nde en iyi kısa film ödülünü alan Serge Avédikian’ı seyircimiz İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali aracılığı ile yıllar önce tanımış ve onunla söyleşiler yapma şansını yakalamıştı. Bu yılki programda da onun ödüllü filmi “Barking Island” festival kapsamında seyirci ile buluşuyor.

Programda ayrıca bu yıl Adana Altın Koza Film Festivali Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışmasında en iyi kurmaca ödülünü alan “Rita” ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Kısa Film Yarışması’nda en iyi film ödülünü alan “The Postcard” da yer alıyor.

Bu yılki festival çerçevesinde, “Almanya ’09” isimli başlık altında, 13 ayrı yönetmenin kısa filmlerinden oluşan bir bölüm var. Bu bölümde Fatih Akın, Wolfgang Becker, Sylke Enders, Dominik Graf/Martin Gressmann, Christoph Hochhaeusler, Romuald Karmakar, Nicolette Krebitz, Dani Levy, Angela Schanelec, Hans Steinbichler, Isabelle Stever, Tom Tykwer, Hans Weingartner gibi yönetmenlerin çalışmaları yer alıyor. Yönetmenler, bugünün Almanya’sını kendi algılamalarından ve kendi sinemasal bakış açılarından yola çıkarak somut ya da soyut olarak ve kendi seçtikleri türde çektikleri kısa filmlerle yorumluyorlar.

Festival,  film gösterimleri yanı sıra, birçok yerli ve yabancı yönetmeni bir araya getirme konusunda da önemli bir görev üstleniyor. Konuk yönetmenler, hem filmlerinin gösterimlerinde hazır bulunuyorlar, hem de katıldıkları toplantılarda izleyicilerden gelen soruları yanıtlıyorlar. Söyleşi ve panellerde yer alıyorlar.

Bu yıl, başlangıcından günümüze festivalin yürütücülüğünü üstlenen Hilmi Etikan yönetiminde “Türkiye’de Kısa Film” başlıklı bir forum düzenleniyor. Dileyen herkesin kürsüye çıkıp söz alabileceği bu forum sırasında kayda alınacak konuşmalar, yazılı hale dönüştürülerek geniş kitlelere ulaştırılacak.

Festival “Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması” ile paralel olarak sürdürülüyor. Ülkemizde üretilen kısa filmlerin başvurduğu bu yarışmalı bölümde,  Mahmut Fazıl Coşkun (Film Yönetmeni), Selen Uçer (Oyuncu), Veli Kahraman (Sanat Yönetmeni), Ercan Özkan (Görüntü Yönetmeni), Sadık Aslankara (Yazar / Belgesel Film Yönetmeni), Esin Küçüktepepınar (Sinema Yazarı) ve Ceyda Aşar (Yazar / Sinema Yazarı) dan oluşan seçici kurul, tüm filmleri izleyerek hem ön elemeyi gerçekleştirdiler hem de her dalın en iyi filmini belirlediler.

Açılış töreni 9 Kasım 2010 Salı günü saat 20.00 de Fransız Kültür Merkezi Sinema salonunda gerçekleştirilecek. Bu tören sırasında ulusal sinemamızın değerli yönetmenlerinden Derviş Zaim “Sinema Sanatı ve Kısa” üzerine bir konuşma yapacak. Konuklara festival filmlerinden bir seçki sunulacak.

“Ulusal yarışma ödül ve kapanış töreni” ise yine aynı salonda, 13 Kasım 2010 gecesi gerçekleştirilecek.” Ulusal yarışmada ödül almış yönetmenlere ve bu yılın afişini hazırlayan Cenk Okyar’a başarı plaketleri verilecek. Ödül alan filmlerden bölümler gösterilecek.

T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ana sponsorluğunda gerçekleştirilen gösterimler, Beyoğlu İstiklal caddesinde yer alan“Fransız Kültür Merkezi”, “Alman Kültür Merkezi” ve “Hollanda Dutch Chapel”  salonlarında ücretsiz olarak izlenebilir.

Program ve gösterim saatleri ile ilgili bilgiye www.istanbulfilmfestival.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Not; Yazı Festival Basın Bülteni’nden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir