22. Ankara Uluslararası Film Festivali

17– 27 MART 2011

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından, HALKBANK ana sponsorluğunda düzenlenen 22. Ankara Uluslararası Film Festivali, 17 – 27 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Ankara Uluslararası Film Festivali bu yıl da dolu dolu bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Dünyanın belli başlı festivallerinde gösterilmiş, ülkemizde de merakla beklenen pek çok film Ankara Uluslararası Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak. Her yıl olduğu gibi yurtiçinden ve yurtdışından katılacak sinemacılarla paneller, söyleşiler ve atölyeler gerçekleşecek.

Festival, Jerzy Skolimowski, Jan Svankmajer, Werner Herzog, Xavier Dolan, Bong Joon-ho, Tony Gatlif, Alain Corneau gibi yönetmenlerin son filmlerinden, Kazakistan ve İtalyan sinemasıyla ilgili özel bölümlere, “Doğaya Karşı İnsan”  başlıklı etkileyici bir seçkiden Bertrand Tavernier, Takeshi Kitano ve Ken Loach gibi ustaların filmlerine uzanan zengin programla izleyiciye sinema şöleni sunacak.

Festival Bileti ve Mekanları

Ankara Uluslararası Film Festivali, indirimli fiyat uygulamasını bu yıl da devam ettirecek ve bilet fiyatlarında artış yapmadan geçen seneki fiyatlardan biletleri satışa çıkaracak. Festival’de, 12:00 seansları 2.5 TL, 14:30 ve 17:00 seansları 5 TL, 19:15 ve 21:30 seansları ise 10 TL olacak. En Kısa Gece, Beyaz Gece ve Geceyarısı Sineması’nın da biletleri 10 TL’den satışa sunulacak.

Kısa ve Belgesel gösterimlerinin bilet bedeli tüm seanslarda 2,50 TL olacak. Festival biletleri sinema gişelerinden temin edilebilecek.

Gösterimler  Batı Sinemaları, Büyülü Fener Kızılay, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da gerçekleşecek. Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe Institut Ankara’da gerçekleşecek tüm etkinlikler ücretsiz olacak.

Ulusal Film Yarışmaları

Ulusal Uzun Film Yarışması

22. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Türk Sineması’nın son dönemde çekilen önemli filmleri yarışacak.

Seren Yüce’nin Çoğunluk, Derviş Zaim’in Gölgeler ve Suretler, Özcan Alper, Ülkü Oktay, Emre Akay, Ahu Öztürk ve Zehra Derya Koç’un Kars Öyküleri, Selim Demirdelen’in Kavşak, Umur Hozatlı’nın Kayıp Özgürlük, Selim Güneş’in Kar Beyaz, Sedat Yılmaz’ın Press, Ahmet Boyacıoğlu’nun Siyah Beyaz, Ümit Ünal’ın Ses ve Emre Yalgın’ın Teslimiyet izleyiciyle birlikte; Erdal Beşikçioğlu, Murat Özer, Serdar Akar, Fadik Sevin Atasoy ve Ayla Kanbur’dan oluşan jürinin de karşısında olacak.

Yarışmaya başvuran filmler En İyi Film, Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü ve En İyi Yönetmen Ödülleri dahil olmak üzere 16 ayrı ödül kategorisi için yarışacak.

Ayrıca, Sinema Yazarları Derneği de (SİYAD) festival kapsamında “SİYAD En İyi Film” ödülü verecek. Festivalin SİYAD Seçiciler Kurulu’nda ise Agah Özgüç, Banu Bozdemir ve Fırat Sayıcı bulunmakta.

Yarışmanın yapılacağı seanslarda yönetmen ve oyuncularla seyircinin söyleşi imkanı da olacak.

Ulusal Kısa Film Yarışması

Toplam 229 filmin başvurduğu Ulusal Kısa Film Yarışması’nda 15 kurmaca, 7 canlandırma  ve 13 de deneysel  olmak üzere toplam 35 film finalist oldu. Filmleri, izleyiciyle birlikte izleyecek seçici kurulda, görüntü yönetmeni ve Drama Kısa Film Festivali programcısı Stavros Chassapis, yönetmen İnan Temelkuran, yazar Emrah Serbes, sinema yazarı Ceylan Özçelik ve kurgucu Çiçek Kahraman yer alacak.

Kurmaca dalında, Serhat Eser Erdem’in Azap Sabahlar, Şenol Çöm’ün Baba, Aziz Çapkurt’un Bedengi, Burak Çevik ve Kutay Denizler’in Beklerken, İ. Serhat Karaaslan’ın Bisqilet, Ayşegül Okul’un Dem, H.Doğan Ercan’ın Elmanın Laneti, Bahadır Erturun’un Emek, Şükrü Apaydın’ın Film ya da Film, Selin Cevizli’nin Kağıttan Cinayetler, Tuğçe Sönmez’in Kahve İşi, İbrahim Sena Kandazoğlu’nun Merdiven, Necmettin Sancak’ın The Cello, Yusuf Emirdar’ın Uşak Hesabı ve İ. Serhat Karaaslan’ın Xwin;

Deneysel dalda, Ömer Sinir’in 38 Derece, Özlem Mengilibörü’nün Ankara Nox, Ebru Güney’in Aşk Tananore, Ethem Özgüven’in Beklentiler, Bilal Çakay’ın Eski Dünyaya Dair, Hüseyin Mert Erverdi’nin Gelecekten Anılar, Bilgi Diren Güneş’in Gölge, Alper Öztekin’in Karga, Yoel Meranda’nın Otoyolu Perdeleme, Zafer Ulufer’in Parantez İçinde Hayat, Ali İhsan Elmas’ın Parça, Demet Öztürk’ün PentPa, Eytan İpeker’in Yok;

Canlandırma dalında, Burak N. Kurt’un  Ayağına Dilek Takılan Baykuş, İdil Ar’ın İstanbul, Nurbanu Asena’nın İstanbul’da Sıradan Bir Gün, Orhan Başara’nın Müsait Bir Yerde, Murat Kılıç’ın Rüzgar, Işık Dikmen’in Şekerleme ve Anıl Tortop’un Zerre yarışacak.

Ulusal Belgesel Film Yarışması

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda, 7 Öğrenci Filmleri kategorisinde ve 11 Profesyonel kategoride olmak üzere toplam 18 film finalist oldu. Filmleri, seyirciyle birlikte izleyecek seçici kurulda, Ali Karadoğan, Emel Çelebi, Kurtuluş Özgen, Necla Algan ve Thomas Balkenhol bulunuyor.

Öğrenci Filmleri dalında, Haydar Demirtaş’ın Babam Tarih Yapıyor, Cem Terbiyeli’nin Bayrampaşa’da Sonbahar, Selin Altay’ın Gülay Usta, Cahit Çeçen’in Kahpe Devran, Musa Ak’ın Mada, Hüdai Ateş’in Müebbet Kuşları ve Aykut Alp Ersoy’un Urbanbugs;

Profesyonel dalda, Mehmet Özgür Candan’ın … Göç, Tülin Dağ’ın Bir Adım Ötesi, Ümit Topaloğlu’nun Bir Filateli Öyküsü, Serdar Güven’in Canıyla Oynayanlar, Seyfettin Tokmak ve Kenan Kavut’un Hayal Çetesi, Erdem Murat Çelikler’in Herkes Uyurken, Orhan Tekeoğlu’nun İfakat, Reyan Tuvi’nin Ofsayt, Bingöl Elmas’ın Pippa’ya Mektubum, Aysim Türkmen’in Selahattin’in İstanbul’u ve Cenk Örtülü’yle Zeynel Koç’un Taşlanan Vicdanlar yarışacak.

Öğrenci ve profesyonel olmak üzere iki dalda düzenlenen Ulusal Belgesel Film Yarışması ile kurmaca, deneysel ve canlandırma dallarında düzenlenen Ulusal Kısa Film Yarışması’nda her dal için bir “En İyi Film Ödülü” verilecek. “En İyi Film Ödülü”nü kazanacak yapımlar 2500 Türk Lirası ile ödüllendirilecek.

Kısa ve Belgesel filmlerinin yönetmenleri, Ankara’daki gösterimlerde hazır bulunacak.

Filmler ve programla ilgili detaylı bilgi için www.filmfestankara.org.tr

Author: Orhan Sümer

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir