2010 Müzik Hatıratı

Kimileri rock kuşatması dedi, kimileri konser başkenti dedi, kimileriyse alternatiflerin peşindeydi. 2010 yılı canlı müzik sahnesi tüm İstanbullu ve ziyaretçi müzik severlerin yüzlerini fazlasıyla güldürdü. Kimler gelmedi ki? Bob Dylan, Ozzy Osbourne, Metallica, Rammstein, U2, Alice In Chains, The Cranberries, Scorpions, Eric Clapton, Goran Bregovic, Nouvelle Vague, Groove Armada, Sophie Ellis-Bextor, Buika, Massive Attack, Piano Magic, Tindersticks, Midlake, Archive, Liars, Health, Efterklang, Brazzaville, Owen Pallett, The Clientele, Mystery Jets, These New Puritans, Neil Hannon ve niceleri İstanbul’daydı… Bu performansların birçoğuyla ilgili merak ettiklerinizi Tramvay Durağı’nın arşivinde bulabilmeniz mümkün.

Diliyorum ki 2011 yılında, daha birçok sevilen müzisyeni, en güzel sahnelerde ve seyircilerle birlikte dinlemek hepimize nasip olur ve biz bunları Tramvay Durağı’nda paylaşırız.

Arşivimdeki 2010:

En iyi albümler tarzı sıralamalar yapmayı sevmem ama burada 2010’da çıkan, ben ve yakın çevremi etkilemiş albümlerin bir listesini yaptım, en çok sevdiklerimin yanlarına kısa yorumlar yazdım. Sizlerin de düşüncelerinizi öğrenmek, kişisel yorumlarınızı bu listeye eklemek için hevesliyim sevgili arkadaşlarım.

Teen Dream
Beach House
“Victoria Legrand’ın buğulu sesiyle içimizden dışımıza sızan birşey”
—– o —-
Heartland + A Swedish Lovestory EP
Owen Pallett
“Modern zamanların klasik eserleri”
—– o —-
Queen of Denmark
John Grant
“The Czars kadar duygusal, Grant kadar samimi, Midlake kadar müzikal”
—– o —-
High Violet
The National
“Konsept, vizyon, bütünlük, yaratıcılık ve samimiyet. Sanki içimizden çıkmış gibi. Zaten indie rock’un özü bu değil mi?”
—– o —-
The Suburbs
Arcade Fire
Solist Win Butler demiş ki: “biraz Depeche Mode, biraz Neil Young karışımı”
“Tek solukta, baştan sona, şarkı atlamadan, dikkatini dağıtmadan dinleyebileceğin bir başucu albümü”
—– o —-

Dust Lane – Yann Tiersen
Write About Love – Belle & Sebastian
Gorilla Manor – Local Natives
Congratulations – MGMT
The Courage of Others – Midlake
Come Around Sundown – Kings of Leon
Infinite Arms – Band of Horses
Plastic Beach – Gorillaz
Contra – Vampire Weekend
Surfing the Voids – Klaxons
Heligoland – Massive Attack
Black Light – Groove Armada
Behave Yourself EP – Cold War Kids
Kollaps Tradixionales Thee Silver Mt. Zion
Go – Jonsi
Serotonin – Mystery Jets
Minotaur – The Clientele
Black Sands – Bonobo
Odd Blood – Yeasayer
I Speak Because I Can – Laura Marling
Volume Two – She&Him
Sting in the Tail – Scorpions
Sisterworld – Liars
Hidden – These New Puritans

Author: Memo

Share This Post On

4 Comments

  1. The National matematik gibi müzik yapıyor, yeni albümü de sevdim sayılır ama biraz zamanı var. Yann Tiersen dönüşümü tamamlıyor, Gregor Samsa gibi olabilir. (Her anlamda, grup olanı da severim.) Dust Lane güzel bir albüm, dinlemek sabır gerektiriyor, biraz da ön yargıları kırarak yaklaşmalı. Owen Pallett bizim çocuk, konserden sonra daha da bir seviyorum. Write About Love yıllık Belle & Sebastian ihtiyacını gidermek açısından önemliydi, iyi oldu gelmesi. Midlake yine konser sonrası daha da sahiplendiğim gruplardan, şimdi daha çok dinliyorum albümü, canavar gibi de olmuş. Jonsi’nin Go’sunu pek sevmedim, Sigur Ros olsunlar tekrar, parçalanarak daha güzel olamazlar, sadece çoğalırlar. Heligoland yılın en iyi albümlerinden birisi, gerçekten çok sevdim, sadık Massive Attack dinleyicisi kolay kabullenemez ama gerçekten çok iyi bir albüm. Queen of Denmark albümünü ise tavsiyen üzerine dinleyeceğim, şans vermem gerekiyor! Yeni yılda güzel müzik yazıları ile daha çok albüm dinlememizi sağlayacaksın, güzel albümler gelsin!

  2. Massive Attack ve Yann Tiersen’in son albümlerini sevdim, Tiersen’in konserinden de mutlu ayrılanlardanım. Massive Attack’ı izleyememek ise en büyük 2010 üzüntülerimden oldu. Burda dinlemediğim birçok albüm var, ama sayende dinleyeceğim :)

  3. Kalabalık liste içerisinde özellikle dikkatlerinizi çekmek istediğim gruplardan biri de Yeasayer’ın Odd Blood albümü.
    Esas farklarını canlı performans sırasında ortaya koysalar da, FLAC formatında bulunup dinlenmesi soundlarının muhteşemliği konusunda bir fikir verecektir.
    Psychedelic, tribal, experimental, indie rock yapan Brooklyn kökenli grup çok orjinal bir tarz yaratıp istikrarlı bir şekilde üstüne koyarak ilerliyor. Biraz daha dikkati çekmek için Yeasayer’ı geleceğin umut vaadeden grubu ilan ediyorum :)

  4. MGMT’nin Congratulations albümü de High Violet kadar iyiydi diye düşünüyorum. İncelenmesi gerek bence, hazır yeni albüm de geliyorken… :)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir