2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali

Geçtiğimiz sene ilki düzenlenen İstanbul Uluslararası Opera Festivali, 2. senesinde de yine zengin programıyla Temmuz ayında Opera’yı izleyicileriyle buluşturuyor. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından Denizbank sponsorluğunda düzenlenen, Türkiye’nin ilk ve tek opera festivali, bu sene 1- 21 Temmuz 2011 tarihlerinde yine İstanbul’un büyülü atmosferlerinde yurtiçi ve yurtdışından çok önemli prodüksiyonlara ev sahipliği yapacak.

Festival, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Başrejisörü Yekta Kara’nın Sanat Yönetmenliğinde, 2011 Temmuz ayı boyunca, 8 farklı opera prodüksiyonu ve 1 Gala Konseri ile toplam 19 gösteri ile sanatseverlere unutulmaz anlar yaşatacak. Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun Devlet Opera ve Balesi yapımlarının yanı sıraMÜNİH GARTNERPLATZTHEATER ve BADISCHES STAATSTHEATER KARLSRUHE gibi dünyanın en önemli ve prestijli sanat kurumları festivalde konuk topluluk olarak operanın en güzel örneklerini sahneleyecekler. Festivalin bu seneki sürprizi, festival kapsamında İstanbul’a gelecek olan dünyaca ünlü mezzo soprano ELINA GARANCA. Opera dünyasının bu önemli sesi Aya İrini’de Şef KAREL MARC CHICHON eşliğinde vereceği çok özel bir konserle festivale bu sene apayrı bir renk katacak.

2. Uluslararası Opera Festivali’nin bu seneki sloganı “Herkese Opera!”,  festival çıkış fikrine uygun olarak Opera’yı, kapalı mekanların sınırlarından çıkartıp, şehrin içine getirerek yaz gecelerinde İstanbul’un büyülü tarihi atmosferlerinde izleyiciyle buluşturuyor. Festival programı ve konsepti ile her yaştan, her kesimden seyirciye ulaşarak İstanbullularla ve İstanbul ziyaretçileriyle buluşmakta ve kentin sahip olduğu tarihsel mekanlarla bütünleşerek İstanbul’u dünya ölçeğinde benzersiz bir konuma yerleştirmeyi amaçlıyor. Festival Yıldız Sarayı, Topkapı Sarayı, Rumeli Hisarı, Aya İrini, Sütlüce Haliç Kongre Merkezi Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek.

Bu sene festival geçen sene olduğu gibi iki Alman konuk opera topluluğunu ağırlıyor. MÜNİH GARTNERPLATZTHEATER tarafından sahnelenecek Bertolt Brecht’in önemli eseri Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Çöküşü ve BADISCHES STAATSTHEATER KARLSRUHE tarafından sahnelenecek ünlü İtalyan opera bestecisi Gioacchino Rossini’nin Cezayirli Bir İtalyan Kızı operaları çağdaş yorumları ile izleyicileriyle buluşacak. Seyirciler, Festival repertuarında yer alan Saraydan Kız Kaçırma, Fatih Sultan Mehmet, Zaide, IV. Murat gibi Türk kültürü ve yaşantısını konu alan operaları, orijinal tarihi dekorlarında izleme fırsatı bulacaklar. Bunun yanında, Giacomo Puccini’nin ünlü klasik eseri Tosca ile Halit Ziya Uşaklıgil’in sevilen eseri Aşk-ı Memnu da bu sene festival kapsamında İstanbul’da ilk gösterimlerini gerçekleştirecekler.

DENİZBANK, bu yıl da 2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali‘nin tanıtım kampanyasını sosyal sorumluluk ilkeleri çerçevesinde yürütmekte ve böylece hem İstanbul’un kentsel kültürüne hem de opera sanatına önemli bir katkıda bulunmaktadır

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ülkemizin dünyaya açılan aydınlık yüzü olarak Türkiye Sanatının ve sanatçısının dünya ölçeğinde tanıtılmasına önem vermekte, opera ve bale sanatlarında ülkemizin yakaladığı düzeyin yabancılara tanıtımını ve ülkemizde bu sanatların uluslararası temsilcilerinin halkımıza sunumunu gerçekleştirmek üzere; büyük çaplı uluslararası organizasyonlar düzenlemektedir. 17 yıldır Antalya, Aspendos Antik Tiyatrosu’nda yapılmakta olan Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, 8 yıldır tarihi Bodrum Kalesi’nde yapılan Uluslararası Bale Festivali ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi olarak organize edilen ve büyük bir başarıya imza atan 2. İstanbul Uluslararası Bale Yarışması bu organizasyonlara örnek gösterilebilir.

Program için; www.istanbuloperafestival.gov.tr

Author: Orhan Sümer

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir