17. Altın Koza Film Festivali

Altın Koza Film Festivali’nin 17’incisi bugün başlıyor. Bir hafta boyunca devam edecek festival kapsamında sinemaseverler 205 filmi düzenlenecek 442 gösterim aracılığıyla izleme şansı bulacak. Türkiye ve dünyaca ünlü sanatçıların da konuk olarak katılacağı 17. Adana Altın Koza Film Festivali’nin açılış filmi etkinliği yarın 21 Eylül’de Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenecek.

Açılış “Piyanosu Olmayan Kadın”la

Açılış filmi etkinliğinde, hayatını ailesine adamış Madridli bir kadının, bir gecede değişen yaşamını konu alan “Piyanosu Olmayan Kadın” (La mujer sin piano/2009) gösterilecek. Gösterim, filmin Türkiye prömiyeri olacak. Filmin yönetmeni Uluslararası San Sebastian Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü “Gümüş İstiridye”yi ve Özel Mansiyon Ödülü’nü alan Javier Rebollo. Geceye, filmin oyuncularından Jan Budar da katılacak.

Gösterimler, paneller, söyleşiler, atölyeler…

17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali sinema gösterimlerinin yanı sıra meraklıların ilgisini çekecek pek çok söyleşi ve atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapacak. Festivalin “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”nda finale kalan 10 yapıtın yanı sıra, öğrenciler tarafından hazırlanan filmlerden oluşan “Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması” ve Akdeniz Havzası’nda yer alan ülkelerdeki kısa filmcileri buluşturacak olan “Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması” kapsamında da pek çok eser seyirciyle buluşacak.

Festival kapsamında Onur Ödülü takdim edilecek olan Atilla Dorsay’ın sergi ve söyleşisinin dışında, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Jüri Başkanı olarak görev yapan senarist ve yönetmen Işıl Özgentürk de öğrencilerle bir araya gelecek. Sinema yazarı Alin Taşçıyan’ın moderatörlüğünde düzenlenecek olan “Filistin’de Sinema Yapmak” başlıklı oturumda Filistinli yönetmen ve basın mensupları ülkedeki sinema sektörünü masaya yatırırken, “Filistin Barışa Hasret” başlıklı bölümde ise Filistinli sinemacılar tarafından çekilen ve başka ülkelerden yönetmenlerin Filistin’de çektiği belgeselleri izleyici ile buluşturacak.

Adana’da “Yıldızlar Geçidi”

17. Adana Altın Koza Film Festivali pek çok ünlü konuğa da ev sahipliği yapacak. Dünyaca ünlü Yunan yönetmen Theo Angelopoulos festivalin onur konuğu olarak Adana’ya gelirken, festivalde yarışan filmlerin oyuncularından, organizasyonlarda görev alan sanatçılara kadar pek çok ünlü isim kenti ziyaret edecek.

Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması Adayları;

Bal (Semih Kaplanoğlu),

Beş Şehir (Onur Ünlü),

Büyük Oyun (Atıl İnaç),

Denizden Gelen (Nesli Çölgeçen),

Eyyvah Eyvah (Hakan Algül),

Kavşak (Selim Demirdelen),

Kıskanmak (Zeki Demirkubuz),

Nefes (Levent Semerci),

Orada (Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu),

Ses (Ümit Ünal).

Diğer yarışmalar ve programla ilgili ayrıntılı bilgi

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir