16. Gezici Festival

3-9 Aralık 2010 Ankara
10-16 Aralık 2009 Artvin
16-19 Aralık 2010 Ordu

Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi ve Ordu Valiliği’nin katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival 16. kez filmlerini yüklenip yollara düşecek.

İlk festivalden bu yana olduğu gibi yine Behiç Ak’ın çizdiği ve Yeşim Demir’in  grafik tasarımını gerçekleştirdiği afişle yola çıkan Festival, bu yıl Almanya’dan Güney Kore’ye, Singapur’dan Polonya’ya 33 ülkeden 71 yönetmenin toplam 68 filmini sinemaseverlerle buluşturacak.

Bu yıl 16. yaşını kutlayacak olan Festivalin teması “Darbe!” olacak. 12 Eylül askeri darbesinin 30. yıldönümünde Gezici Festival, yalnızca Türkiye’de değil Portekiz’den Şili’ye, Arjantin’den Brezilya ve Yunanistan’a askeri darbelerin birçok ülkenin geleceğini nasıl kararttığını ve insan hayatlarını yok ettiğini anlatan filmleri bir araya getirecek.

16. Gezici Festival’in Ankara’daki gösterimleri Kızılay Büyülüfener Sineması’nda ve Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Festival’in Artvin’deki gösterim mekânı Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi, Ordu’daki ise Ordu Kültür Sanat Merkezi olacak.

Altın Boğa Uluslararası Film Yarışması

Gezici Festival’in Artvin durağında yapılacak Altın Boğa Uluslararası Film Yarışması’nda bu yıl Almanya, Avusturya, Belçika, Çin, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Lüksemburg, Macaristan, Peru, Türkiye, Yunanistan’dan toplam 9 film yarışacak. En iyi filme 10 bin Avro değerindeki Altın Boğa Ödülü’nün verileceği yarışmada Türkiye’yi Seren Yüce’nin “Çoğunluk” ve Tayfun Pirselimoğlu’nun “Saç” filmleri temsil edecek. 16 Aralık akşamı Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapılacak Ödül Töreni’nde ayrıca, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi de SİYAD Ödülü verecek.

Filmler; Uygunadım Hayatlar, Türkiye Sineması 2010, Özel Gösterimler, Kentinde Mülteci, Taşrada Var Bir Zaman, Kuzeyin Sesleri: Nilsson-Simonsson, Kısa İyidir, Kısaca Yeni Zelanda, Çocuk Filmleri: Slovakya Cumhuriyeti başlıkları altında gösterilecek.

Festivalin Diğer Durakları

* Darbeleri Konuşuyoruz!

“Uygunadım Hayatlar!” bölümü kapsamında Ankara’da bir panel düzenlenecek. Mithat Sancar’ın moderatörlüğünde yapılacak “Darbe, Sinema ve Bellek” başlıklı panelde Beynelmilel filminin yönetmenlerinden Sırrı Süreyya Önder, 12 Eylül belgeselinin yönetmeni Özlem Sulak ve sosyalist aktivist, yayıncı ve yazar Ertuğrul Kürkçü konuşmacı olarak katılacaklar. 4 Aralık Cumartesi günü Ankara Alman Kültür Merkezi’nde yapılacak panel öncesinde Özlem Sulak’ın 1980 askeri darbesini konu alan ve ilk gösterimini Locarno’da yapan 12 Eylül (2010) adlı filmi gösterilecek.

* Kentsel Dönüşümleri Konuşuyoruz!

“Kentinde Mülteci” bölümü kapsamında Evim Sulukulede’ydi filminin yönetmeni Astrid Heubrandtner, Doç. Dr. Ali Cengizkan ve Sulukule Platformu aktivistlerinin katılacağı bir söyleşi düzenlenecek. 5 Aralık Pazar günü filmin gösteriminin ardından yapılacak söyleşi Ankara Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

* Taşrayı Konuşuyoruz!

16. Gezici Festival’in “Taşrada Var Bir Zaman” konulu paneline ise Masumiyet, Üçüncü Sayfa, Kıskanmak filmlerinin yönetmen Zeki Demirkubuz ve Toplum&Bilim dergisinin yayın yönetmeni Tanıl Bora konuşmacı olarak katılacaklar. Panel 7 Aralık Salı günü Ankara Alman Kültür Merkezi’nde yapılacak.

* Tarık Akan Sinemasını Konuşuyoruz!

Sürü, Yol, Maden, Pehlivan, Bir Avuç Cennet, Deli Deli Olma filmlerinin usta oyuncusu  Tarık Akan Artvin’de hayranlarıyla buluşacak. Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapılacak söyleşide Akan, 70’lerden bugüne sinema serüvenini anlatacak.

* Sinema Konuşuyoruz!

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan “Sinema Konuşalım” Artvin’de yapılacak. Kendi alanlarında uzman isimler tarafından verilen sinema derslerinde bir araya gelecek genç sinemacılar “bir haftalık sinema okulu”nda özel dersler alacaklar.
Yardımcı yönetmen, yönetmen asistanı, yapım koordinatörü ve yapımcı görevleriyle 28 sinema filmi, iki televizyon dizisi ve bir belgeselde çalışan öğretim görevlisi Leyla Özalp Artvinli katılımcılara yapımcılık dersi verirken, sinema yazarı Alin Taşçıyan ve Bilkent Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Başkanı Ahmet Gürata da Artvinli gençlere yönelik “Film Okuma Atölyesi” düzenleyecek.

* Film Çekiyoruz!

Hollandalı canlandırma sanatçısı Niek Castricum’un eğitmenliğinde yapılacak “Canlandırma Atölyesi” Artvin’de yapılacak. 11 yaşındaki çocuklara yönelik düzenlenecek atölyede çocuklar ilk filmlerini çekmiş olacaklar.

Festivalin Yol Haritaları

* Taşrada Var Bir Zaman

Gezici Festival’in her yıl sinemaseverlere hediye ettiği kitaplara bu yıl “Taşrada Var Bir Zaman” adlı kitap ekleniyor. Çitlembik Yayınları’ndan çıkan, editörlüğünü de Tül Akbal ve Aslı Güneş’in yaptığı kitaba Aslı Kayhan, Ayşe Kayhan, Behçet Güleryüz, Burçe Çelik, Fatih Özgüven, Jale Parla, Janet Barış, Mesut Varlık, Tanıl Bora, Tül Akbal ve Senem Aytaç’ın yazılarıyla katkıda bulunuyorlar. Taşranın çeşitli temsil biçimlerinin  tartışıldığı ve kültür ve sanatta taşra imgesinin irdelendiği kitap Festival alanında ve kitabevlerinde satışa sunulacak.

* Gezici Gazete

Gezici Festival’in sinemaseverler birbirinden güzel filmler arasında yollarını kaybetmesinler diye çıkarttığı Festival Gazetesi yine rengarenk, yine dopdolu. Ücretsiz dağıtılacak gazetede filmlerle ilgili ayrıntılı bilgileri ve etkinlik haritasını bulabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için; www.gezicifestival.org

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir