15. Gezici Festival

4–10 Aralık 2009 Ankara

11–16 Aralık 2009 Artvin

18–20 Aralık 2009 Üsküp (Makedonya)

Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival 15. kez filmlerini yüklenip yollara düşecek.

İlk festivalden bu yana olduğu gibi yine Behiç Ak’ın çizdiği ve Yeşim Demir’in  grafik tasarımını gerçekleştirdiği afişle yola çıkan Festival, bu yıl Almanya’dan Güney Kore’ye, Singapur’dan Polonya’ya 32 ülkeden 112 yönetmenin toplam 92 filmini sinemaseverlerle buluşturacak.

Bu yıl 15. yaşını kutlayacak olan Festival’in teması “Karşı-LIK” olacak. Film gösterimlerinden söyleşilere Festival “Kapitalizm”e, “Savaş”a, “Burjuvazi”ye, “Eğitim Sistemi”ne, “Milliyetçilik”e, “Militarizm”e, “İşkenceye”, “Cinsiyetçilik”e, “Sömürü”ye ve “Otorite”ye karşı duracak.

15. Gezici Festival, 3 Aralık Perşembe akşamı saat 20:00’de Ankara’da Batı Sineması’nda yapılacak Açılış Töreni ile başlayacak.

GEZİCİ FESTİVAL YİNE YOLLARDA

Festival bu sene zorluklara rağmen yuvasına geri dönüyor ve yolculuğuna yeniden Ankara’da başlıyor. 4-10 Aralık tarihleri arasında Batı Sineması’nda gerçekleşecek Festival’de Ankaralı sinemaseverler birbirinden güzel filmlerle buluşacak. Ayrıca, uzunca bir süredir kapalı olan Batı Sineması’nın kapıları Festival seyircisi için yeniden açılacak.

İkinci durak Artvin

Gezici Festival 11-17 Aralık tarihlerinde ise Artvin’de konaklayacak. Son üç yıldır Kars’ta gerçekleştirilen Festival’in uluslararası yarışması bu yıldan itibaren Artvin’de düzenlenecek. Yarışmada 6 ülkeden 10 film yarışacak ve Altın, Gümüş Boğa Ödülleri ve SİYAD Ödülü sahiplerini bulacak. Festivalin yerli ve yabancı konukları da bu yıldan itibaren Artvin Valiliği’nin ve Artvin Belediyesi’nin ev sahipliğinde Artvin’de ağırlanacak.

Festival sınırları aşıyor

Festival’in son durağı ise Makedonya’nın Üsküp kenti olacak. 18-20 Aralık tarihleri arasında, Üsküp Büyükelçiliği Tanıtma Müşavirliği’nin katkılarıyla Üsküp’te gerçekleşecek Festival, Türkiye sinemasının son dönem önemli örneklerini gösterecek ve filmlerin yönetmen ve oyuncularını seyirciyle buluşturacak.

Gezici Festival’in her yıl sinemaseverlere hediye ettiği kitaplara bu yıl “Reha Erdem Sineması: Aşk ve İsyan” adlı kitap ekleniyor. Fırat Yücel’in editörlüğünde hazırlanan ve Çitlembik Yayınları işbirliğiyle yayımlanacak olan kitap, son dönem Türkiye sinemasının en özgün yönetmenlerinden Reha Erdem’in sinemasını tüm boyutlarıyla ele alıyor.

Festival ile ilgili her türlü bilgi

Not; Yazı festival basın bülteninden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir