13. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali

29 Ekim- 4 Kasım 2010

Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından bu yıl 13.sü düzenlenecek olan 1001 Belgesel Film Festivali, 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. İzleyiciler Türkiye’den katılacak 20 belgeselin yanı sıra ABD, Almanya, İran, Arjantin, Hindistan, Çin, İrlanda ve Fransa başta olmak üzere 24 ayrı ülkeden toplam 68 belgeseli ücretsiz olarak seyretme şansına sahip olacaklar.

Belgesellerin gösterimleri, Avrupa yakasında Muammer Karaca Tiyatrosu, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Goethe Enstitüsü’nde, Anadolu yakasında ise Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Sinema Laboratuarı

13. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali içinde bu yıl yeni bir bölüm var: “Sinema Laboratuarı”. Ersan Ocak tarafından kurgulanan “Sinema Laboratuarı”nda, genel olarak sinema, özelde ise belgesel sinema alanında, dünyada yapılan deneylerle, denemelerle ortaya çıkan yenilikler tartışılacak. Sinemanın yeni biçimlerinde “yeni” olanın kavranabilmesi için farklı çerçevelerden bakılacak. Sinemanın geleceğine dair fikirler ortaya atılacak…

Bu sene bir dizi seminerle başlayacak olan “Sinema Laboratuarı”, gelecek yıllarda bu seminerleri çoğaltmanın yanı sıra, sinema alanında deneyler/denemeler yapan sinemacıların işlerine de yer vermeyi, festival içinde yeni belgesel sinemanın örneklerinden oluşan bir seyir programı oluşturmayı hedefliyor. Yurtiçinden ve yurtdışından belgesel sinemanın yeni biçimleri üzerine çalışan sinemacıları bir araya getirerek seyirciyle buluşturmayı amaçlıyor.

Program dahilinde 30 Ekim; Ersan Ocak, “Dijital Ortamlarda Belgesel Sinemanın Yeni Biçimleri” ve Kurtuluş Özgen, “Belgeselin Sinematografik Ufku: HD Video Teknolojisinin Belgesel Film Sinematografisine Getirdikleri Getirecekleri”

31 Ekim; Koray Löker, “Filmlerin Sahibi Kim? Dijital Çağda Ortak Üretim Nasıl Mümkün Olur?” başlıklı seminerler gerçekleşecek.

Gösterim programı ve ayrıntılı bilgi için 1001belgesel.net

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir