12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

7-14 Mayıs tarihleri arasında 12. kez düzenlenecek “Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festival”‘nin bu yılki teması “80’ler”. Kişisel olarak 80’li yılları fazla yıpratılmış bulsam ve  çok abartılmasına karşı olsam da bir festivalin teması olması hala ilgi uyandırıcı. Ayrıca o yılların bizim için nostaljik anlamı dışında çok acı verici bir yanı da var. En önemlisi festival bu yanını da dışarda bırakmıyor; “Gerçek veya kurgusal anlatılar üzerinden bir döneme ayna tutmayı, farklı hikâyeleri bir araya getirerek 12 Eylül’ü hatırlamayı ve hatırlatmayı amaçlayan Festival, 12. yılına özgü bir mektup sergisi hazırladı. Türkiye’nin pek çok ilinden kadınların farklı araçları kullanarak ve farklı formlarda hazırladıkları mektupların yer alacağı ’12 Eylül’de…’ başlıklı bu sergi, ziyaretçilerin ‘o anda ve orada’ yazacakları mektupların da dahil edileceği interaktif bir sergi olacak.”

Festival unutmamaya ve unutturmamaya kararlı yanını bir kez daha göstererek barış temalı filmlerini de barış için yürürken öldürülen Pippa Bacca’nın anısına gösteriyor. Bu bölümde 4 belgesel ve 2 kısa olmak üzere 6 film gösterilecek.

Festival kapsamında verilecek onur ödülü oyuncu Suna Selen’e, Bilge Olgaç başarı ödülleri ise sanat yönetmeni Zepür Hanımyan ve yönetmen Yeşim Ustaoğlu’na verilecek. Festival’de ayrıca FIPRESCİ ödülü verilecek, Türkiye’yi Pandora’nın Kutusu’nun temsil edeceği yarışmaya 9 ülkeden 12 film katılıyor.  Türk sinemasının “genç cadı” ödülü de festivalin kapanış töreninde sahibini bulacak.

Program her yıl olduğu gibi çok iyi görünüyor yine, filmler dışında söyleşileri, sergileri, partileri ile gerçekten içinde yer almak istediğim ve her yıl uzaktan baktığıma üzüldüğüm bir festival bu. Ankara’da olanların ise gitmemek için bir bahanesi yok. Kadın filmleri diyerek burun kıvıranların çok değil birkaç film izledikten sonra fikirlerinin değişeceğine eminim.

Programla ilgili ayrıntılı bilgi

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir