12. İstanbul Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması

Tematik “felsefe ve düşünce festivali” kimliğiyle küresel kültür ve sanat etkinlikleri takviminde ayrıcalıklı bir yere sahip olan İSTANBUL SİNEMA TARİH BULUŞMASI, 12’nci yılını kutlayacağı 2009’da, AVRUPA KÜLTÜRLERİ İSTANBUL BULUŞMASI teması ekseninde Türkiye ve Avrupa’nın ortak mirasını ve bu mirasın uçsuz bucaksız zenginliğini keşfe çıkmaya hazırlanıyor.

Düzenlendiği ilk yıldan bu yana keskin bir öngörü ve hassasiyetle küresel gündemi etkileyecek konuları ve sorunları merkezine alan İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması’nın 2009 film seçkisi ve etkinlikleri, METRO Group’un sponsorluğu ile, Türkiye ve Avrupa kültürlerinin köklü ortak mirası ekseninde, ortak öykülerin, deneyimlerin ve duyguların beyaz perdedeki yansımalarını aydınlatacak.

12’NCİ ULUSLARARASI SİNEMA TARİH BULUŞMASI

ONUR ÖDÜLÜ DAHİ SANATÇI İDİL BİRET’E SUNULACAK

İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması’nın her yıl alanında çığır açan isimlere sunduğu Onur Ödüllerinden ilki, bu yıl Türkiye’nin en büyük sanatçılarından İDİL BİRET’e takdim edilecek.

Yedi yaşındayken TBMM’den kendisine özel bir yasa çıkartılan, Fransa’da efsanevi piyanist Wilhelm Kempff ile konser veren, günümüze kadar yaptığı yetmişten fazla kayıt tüm dünyada iki milyondan fazla satılan, dünyanın en geniş repertuarlı piyanisti unvanına sahip İDİL BİRET, kendisine festivalin Onur Ödülü’nün takdim edileceği açılış gecesinde bir de resital verecek.

İDİL BİRET resitaline, yapımcılığını Böcek Yapım’ın, yönetmenliğini ödüllü yönetmen Eytan İpeker’in üstlendiği, İDİL BİRET’in sanatını ve yaşamını konu alan halen yapım aşamasındaki belgesel İDİL BİRET: PİYANODAKİ MUCİZE PARMAKLAR’ın bir bölümü eşlik edecek ve belgesel ilk defa 12’nci İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması’nda seyircileri selamlayacak.

12’İNCİ İSTANBUL ULUSLARARASI SİNEMA TARİH BULUŞMASI’NDA

SİNEMA KÜLTÜRLERİN KAVŞAĞINDA

İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması, 12’nci yılının film seçkisinde, festivalin yedinci sanatın ayrıksı, cesur ve klasikleşmeye aday yapıtlarını “ilk”lere imza atarak seyirciyle buluşturma geleneğini sürdürecek. Dünyanın dört bir yanından gelen, Cannes, Berlin, Toronto gibi prestijli film festivallerinden ödül ve övgülerle dönen nitelikli filmlerin buluşacağı festivalin bölüm başlıklarından bazıları şöyle sıralanıyor:

“Avrupa Kültürleri Buluşması” (Meeting of European Cultures)

“Yeni Keşifler” (Discovery)

“Dünya Festivallerinden” (From World Festivals)

“İnsan Hakları” (Human Rights)

”Beyaz Perdenin Tanıklığı: Polonya Sinemasına Bakış”

(The Silver Screen as Witness: A Panorama of the Polish Cinema)

PANEL:

“İMPARATORLUKLAR BAŞKENTİ İSTANBUL’UN

AVRUPA KÜLTÜRLERİ ÜZERİNDEKİ ÇOK YÖNLÜ ETKİSİ”

12’nci İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması, “AVRUPA KÜLTÜRLERİ İSTANBUL BULUŞMASI” ana teması ekseninde, Avrupa ve Türkiye kültür sahnesinin sinema, tarih, felsefe alanında önde gelen bilim adamı, sanatçı ve düşünürlerinin buluşacağı, kültürlerin sınır tanımazlığının ve İstanbul’un “küreselleşen dünyanın çok kültürlü ortamındaki” konumunun tartışılacağı, moderatörlüğünü Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın üstleneceği “İmparatorluklar Başkenti İstanbul’un Avrupa Kültürleri Üzerindeki Çok Yönlü Etkisi” konulu panele de ev sahipliği yapacak.

HERKES İÇİN SİNEMA:

FESTİVALİN BİLET FİYATLARI KRİZE KARŞI ÖĞRENCİLER İÇİN 4 TL, TAM 5 TL OLARAK BELİRLENDİ

İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması, sinemanın kitlelere ulaşması ve sinema seyircisinin ekonomik krizden etkilenmeksizin festivalle buluşması için bilet fiyatları konusunda benimsediği hassasiyeti 12’inci yılında da sürdürüyor. 12’nci İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması’nda filmlerin Türkiye galaları dahil her film için tüm seansların biletleri öğrenci 4 TL, tam 5 TL’den satışa sunulacak. Fransız Kültür Merkezi’ndeki film gösterimleri ise ücretsiz olacak. Gösterimler, 11-17 Aralık 2009 tarihleri arasında Alkazar Sineması ve Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Programla ilgili ayrıntılı bilgi

Not: Yazı festival basın bületininden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir