10. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor!

  • Festival 9–19 Mart’ta İstanbul’da olacak, ardından Van Kadın Derneği(VAKAD) ortaklığıyla prefabrikler, çadır kentlerde de olsa Van’da, Yüksekova Kadın Derneği ortaklığıyla Hakkari’de, Çanakkale El Emeğini Değerlendirme Derneği(ELDER) ortaklığıyla Çanakkale’de sürecek.
  • Festival, yirmiyi aşkın ülkeden yetmişin üzerinde filmle, dünyanın farklı ülkelerinden konuklar, tema bölümleri, toplu gösterimler, panel, konferans ve atölyelerle ve elbette 10 yıldır festivale gelen ve destek olan sizlerle birlikte 10. yılını kutluyor.

 Feminist Sinemanın 100 Filmmor’un 10. Yılı (Elem Tere Fiş Kem Gözlere Şiş) Seçkisi 10. Filmmor Kadın Filmleri Festivalinde!Kadınlar 100 yılı aşkın süredir sinema yapıyor. Filmmor Kadın Filmleri Festivali de feminist sinemanın yüz yılına ve kendi on yılına gönençle geleceğe umutla bakıyor.Sinema tarihinin ilk kurmaca filmini çeken Alice Guy-Blache filmlerinden başlayarak Marleen Gorris’e uzanan bir seçkiyle feminist sinemayı var eden, feminist sinemanın yüzakı yönetmenlerinin filmlerini  Feminist Sinemanın 100 Yılı Filmmor’un 10 Yılı özel seçkisinde buluşturuyor.

Festivalde bu yıl 2 özel bölüm daha var: Tunus Toplu Gösterimi: “Tunus’un Yaseminleri” ve Cins-iyet-ler Bölümü!

Tunus’tan kadın yönetmenleri ağırlayacağımız bu yılki festivalin özel bölümlerinden biri de Tunus Toplu Gösterimi “ Tunus’un Yaseminleri” olacak! Bu bölümde gösterilecek filmler:

Khaltoum Bornaz’ın 2007 yapımı, dul babaları ile sorunlu bir ilişkileri olan çift yumurta ikizleri Selim ve Selime’nin hikayesini anlatan filmi Dünyanın Yarısı / The Other  Half of the Sky / Shtar M’Haba”

Nejia Ben Mabrouk’un 1988 yapımı, ülkesini ve kültürünü çok sevmesine rağmen, baskılardan bunalan Sabra’nın bugünkü ve 10 yaşındaki yaşamından kesitlerle Tunus’un erkek egemen kültürünü açığa çıkaran filmi “Sama / The Trace / Nejia”

Nadia El Fani’nin 2011 yapımı, Arap Dünyası radikal bir değişimin içine girerken, isyan rüzgarını başlatan Tunus bir kez daha dine olan yaklaşımıyla ‘laboratuar ülke’ konumunda iken laik bir anayasadan yana seçimini yaparsa ne olur sorusuna cevap arayan belgesel Laiklik İnşallah! / Neither Allah, Nor Master! / Laïcité, Inch’Allah!”

Moufida Tlatli’nın 2000 yapımı,iki kızdan sonra beklenen oğlan çocuğu Aziz’in doğumuyla Ayşe ve Said’in daha da zorlaşan hayatlarını konu alan filmi  “Erkeklerin Mevsimi / The Season of Men / La Saison des Hommes”

Cins-iyet-ler Bölümünde ise;

Adele Tulli’nin 2011 yapımı, gelenek ve dönüşüm arasındaki bugünkü Hindistan’da LGBTQ kimliklerle yaşama gerçeğinin ve onların özgürlük yolundaki mücadelesinin hikayesi anlatan filmi 365 Gün Yasal / 365 Without 377”

Belgesel sinemacı Phoebe Hart’ın, kendi cinsel kimliğini sarmalayan aile sırları ve geçmişte yaşanan utançla barışmak ve geleceğe sarılmak için kendini keşfettiği bir yolculuğa çıkışını belgeleyen 2010 yapımı belgeseli  Orkideler / Orchids: My Intersex Adventure”

Chen Shumowitz’in 2011 yapımı Yoni ve Shira, evin önünde öpüşürken, pencereden dışarı bakan Yoni’nin annesinin kendilerini görmesiyle, ailesi ve büyük aşkı arasındaki duvarla karşı karşıya kalan Yoni’nin hayatına tanıklık ettiğimiz filmi Pencereden Kaç / Through the Window / Me’Ever La’Chalon”

Sachi Homano’nun 2011 yapımı filmi, bir dergide editörlük yapan Yoshiko ve popüle bir yazan olan Yuriko’nun aralarındaki tutkulu, derin ilişkiyi anlatan “Yoshiko ve Yuriko / Yoshiko&Yuriko / Yuriko, Dasuvida-niya”

Festival; açılış/kapanış törenleri, 4. Altın Bamya Ödülleri, yönetmenlerle söyleşiler, atölye, panel ve diğer etkinliklerle birlikte dört ilde sizlerle birlikte olacak. 

Festivalde birlikte olmak 10. yılımızı hep birlikte kutlamak dileğiyle…

Not; Festivalin basın bülteninden alıntıdır.

 

Author: Furkan

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir