“Müzeler Gecesi” Pera Müzesi’nde Doludizgin Kutlanıyor!


Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 14 Mayıs 2011 Cumartesi Müzeler Gecesi kutlamalarında zengin ve renkli etkinliklerle, gece 24:00’e kadar açık ve ücretsiz olacak.

Pera Café’de düzenlenen etkinlikler 19:00’da Virgin Radyo Türkiye işbirliğiyle DJ Selami Bilgiç müziği eşliğinde “Happy Hour” ile başlayacak, Şirin Soysal Band’ın canlı konser performansıyla devam edecek.

Oditoryum’da ise, Pera Film saat 22:00’de “2 Süper Film Birden: Frankenstein ve Frankenstein’in Gelini” filmlerini arka arkaya gösterime sunacak.

Farklı ve eğlenceli etkinliklerle 24:00’e kadar sürecek kutlamalarda, sanatseverler 7 Nisan tarihinde açılan “İhsan Cemal Karaburçak”  ve  “Temelde İnsan: Çağdaş Sanat ve Nörobilim” sergilerini de ücretsiz olarak izleyebilecekler.

Müzeler Gecesi kutlamaları, 2005 yılında Fransa’da Kültür Bakanlığı’nın öncülüğünde başlamış, Avrupa Konseyi ve Unesco’nun önderliğinde tüm Avrupa’ya yayılmıştı.

www.peramuzesi.org.tr

“Müzeler Gecesi Pera Müzesi’nde”

14 Mayıs Cumartesi Programı

19:00 – 24:00 Müze açık ve giriş ücretsiz

19:00 – 20:00 “Happy Hour” ve Canlı DJ performansı / Pera Cafe

20:00 – 21:30 “Şirin Soysal Band” Konser / Pera Cafe

21:30 – 24:00 Canlı DJ performansı / Pera Cafe

22:00 “2 Süper Film Birden: Frankenstein ve Frankenstein’in Gelini” / Oditoryum

DJ SELAMİ BİLGİÇ: 1996’dan beri İstanbul’un birçok ünlü gece kulübünde Resident DJ’lik yapan ve özel Partilerde yaptığı müzikle ünlenen DJ Selami Bilgiç aynı zamanda birçok Ulusal radyoda Prodüksiyon müdürlüğü yaptı. Yurtdışından Türkiye’ye gelen Kylie Minogue, Rihanna gibi dünyaca ünlü sanatçıyla aynı sahnede DJ olarak performans sergileyen Selami BiLGiÇ, birçok ünlü sanatçının şarkılarına yaptığı remixlerle adından söz ettirdi, bu sanatçıların albümüne proje ve teknik destek verdi. Radyo prodüksiyonları adına Türkiye’de birçok ilke imza attı. Radyo Jingle formatında son nokta olan Brandy Intros, Dünya Radyolarında Jingle Kategorisinde 3. Türkiye’de ise ilk kez DJ Selami BiLGiÇ tarafından Billboard Radio’ya yapıldı. DJ Selami BiLGiÇ 2004’de Prodüksiyon sorumlusu olarak başladığı Doğuş Radyolar Grubunda 7 radyonun Operasyon Yönetmenliği görevini yürütmektedir.

ŞİRİN SOYSAL BAND: 1980 Viyana doğumlu Şirin Soysal, Trinity College Dublin tiyatro mezunu. Dublin’de ayrıca sinema üzerine yüksek lisansını tamamladı. Dublin Fringe Festival’inde birçok oyunda ve müzikal rollerde sahne aldı, tiyatro yönetmenliği yaptı. Okul sonrası bir süre sinema sektöründe çalıştıktan sonra müzik ve sahne onu çağırdı. Şan eğitimine lise yıllarında Mustafa Yurdakul ile başladı, sonralarda Tamara Nizhnikova ve Randy Esen ile devam etti. Dört dilde şarkı söyleyebilen Şirin Soysal, cazdan kabareye, şansondan tangoya, poptan alternatif müziğe kadar uzanan bir repertuvarı canlandırabilen özel bir sese sahip.

“2 SÜPER FİLM BİRDEN: FRANKENSTEİN VE FRANKENSTEIN’IN GELİNİ”

Frankenstein

Yönetmen  / Director: James Whale

Oyuncular  / Cast: Colin Clive, Boris Karloff, Dwight Frye, Edward Van Sloan, Mae Clarke, John Boles, Frederick Kerr

1931, 71’, ABD / United States, Siyah Beyaz / Black and White

İngilizce, Türkçe altyazııyla / English with Turkish subtitles

Mary Shelley imzalı trajedi ve korku klasiğinin sinemadaki en iyi uyarlaması sayılagelen Frankenstein, öncesinde pek tanınmayan bir karakter oyuncusu olan Boris Karloff’u yıldız yaptı ve yeni bir dehşet ikonu yarattı. Film, aynı yıl çıkan ve büyük başarı kazanan olan Dracula ile birlikte, 1930’ların korku filmlerine damgasını vuran Universal Studio’nun altın çağını başlattı. Frankenstein gösterime ilk girdiğinde; çığlıklar atan, söylenen ve bayılan izleyiciler oldu ve Universal, filme bir uyarı eklemek zorunda kaldı. Uyarıda, Edward Van Sloan kalp riski olanların sinemayı derhal terk etmelerini söylüyordu. Dinlemeyen olursa, “Eh… biz uyarımızı yaptık” denilmişti.

Frankenstein’ın Gelini / The Bride of Frankenstein

Yönetmen / Director: James Whale

Oyuncular / Cast: Boris Karloff, Colin Clive, Valerie Hobson, Ernest Thesiger, Elsa Lanchester

1935, 75’, ABD / United States, Siyah Beyaz Black and White

İngilizce, Türkçe altyazııyla / English with Turkish subtitles

1931 tarihli ilk Frankenstein’ın sonundaki yel değirmeni yangınından kurtulan Canavar (Boris Karloff) hızla hayata döner ve öldürüp yok etmek üzere yeniden yola koyulur. Bu sırada hastalıklı yaratıcısı Henry Frankenstein (Colin Clive), eski akıl hocası kaçık Doktor Praetorius’un (Ernst Thesiger) insan gibi bir canavar daha yaratmayı tasarladığını keşfeder. Bu seferki kadın olacaktır. Çılgın ve belirsiz bir “yaratım” sürecinin ardından sargılar açılır ve Canavarın Gelini (yine Elsa Lanchester) ortaya çıkar.

Author: Orhan Sümer

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir